Kredi Kartları ile ilgili güncel bilgiler

0
836

Kredi Kartları ile ilgili güncel bilgiler

Kredi kartları en yaygın ödeme sistemlerinin başında gelmektedir.Harcamalarda ve ödeme işlemlerinde kolaylık sağlanan kartlar, bankaların en çok kar sağladığı ürünlerdir.Türkiye’de yaklaşık 68 milyon adet kredi kartı, 156 milyon adet banka kartı kullanılıyor. Peki, tüketim toplumu olduğumuz son zamanlarda kullanmakta olduğumuz kredi kartları hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz?

18 yaşını doldurmuş her birey bankalara kredi kartı için başvuruda bulunabilmektedir. Belli bir gelire sahip iseniz ödeme güçlüğü yaşamayacağınız miktarda limit tanımlanarak kısa sürede tarafınıza ulaştırılır. İhtiyaçlarımız doğrultusunda kontrollü kullanım birçok avantaj sağlar iken, bilinçsiz kullanım ve ihtiyaç dışı harcamalar sonucunda ödemelerde sorun yaşayarak başladığımız bu süreç borç batağında son bulur. Bu yüzden ihtiyaç dışı harcamalardan kaçınmak, sahip olunan bütçeyi aşmamak, asgari ödeme tutarını ödemeyi alışkanlık haline getirmemek, mümkünse tek bir kart kullanmak son derece faydalı olacaktır.

 Kredi kartı başvurusu yaparken önemli bir husus da banka seçimi olacaktır. Anlaşmalı kurum sayısının çok olması, taksit seçeneklerinin fazla olması, 24 saat ödeme imkânının bulunması, kart aidatının olmaması gibi seçenekler banka seçiminde belirleyici olabilir.

Bankaların kredi kartı limitini artırmak için sağladığı kolaylıklar günümüzde tüm kullanıcılar tarafından bilinmektedir. Bu işlem için bankaya gitmeye gerek kalmadan mobil uygulamalar yoluyla veya çağrı merkezleri tarafından kısa süre içinde yapılmaktadır. Gelir, limiti belirleyen en önemli unsur olarak bilinse de, kredi notunun da en az gelir kadar etkili bir belirleyici olduğunu kabul etmeliyiz. Kredi notuna bakılırken, kişinin borçları ve bu borçlar yüzünden açılan kanuni takipler, ödeme düzenleri ve risk durumları dikkate alınır. Unutulmaması gereken bir nokta da, bankaların belirleyeceği kredi kartı limitleri aynı değildir. Bir bankadan düşük limitli kartınızın olması, diğer bankalar üzerinde bağlayıcı bir etkiye sahip değildir.Tüketicilere verilen kredi kartının limiti ilk yıl için gelirinin en yüksek iki katı, sonraki yıllar için ise gelirinin en fazla dört katı olacak şekilde hesaplanır. Gelirin her yıl arttığı düşünülürse, her yeni yılda limitin de aynı oranda artacağı söylenebilir.

    Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı taksitlendirmelerinde yeni düzenlemeler getirmiştir. Şu ürünlerde taksit süreleri; mobilya alışverişlerinde 12 aydan 18aya, elektronik eşya alımlarında 3 aydan 6 aya, havayolları ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda 9 aydan 12 aya çıkarılmıştır. Yeni olan bu düzenlemeler ile önceden kartınızın limitine göre belirlenen asgari ödeme tutarları, kart limitini dikkate almadan tüm kredi kartlarında asgari ödemesien az yüzde 30 olarak belirlendi. Yeni alınan kredi kartlarında ise bir yıllık süre dolana kadar borcun asgari yüzde 40’ı ödenecek.

Bankalar birliği 01.01.2020 tarihinden itibaren, TL için kredi kartı işlemlerinde uygulanan aylık faiz oranı yüzde 1,40; aylık gecikme için faiz oranı yüzde 1,70; TL dışındaki para için kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,12; aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 1,42 olarak belirlemiştir. Yeni faiz oranları ile kısa vadeli kredi ihtiyacı olanların bu gereksinimi kartlarından karşılamak yerine tüketici kredilerine yönelmeleri menfaatlerine olacaktır.

Kaynak: https://www.bankalar.org/kredi-kartlari/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz