Kredi notu yükseltme nasıl yapılır?

0
1181

Günümüzde hemen herkesin bir miktar borç paraya ihtiyacı olabiliyor, çoğumuz bu ihtiyacımızı yakınlarımız vasıtasıyla gidermeye çalışsa da bir kısmımız ise bankalardan kredi alarak bu ihtiyacımızı gideriyoruz. Ancak zamanında alınan kredilerin geri ödemeleri düzgün bir şekilde yapılmadığında ve alınan kredilerin borçları zamanında ödenmediğinde kredi notu düşebiliyor ve yeniden kredi almak istediğimiz zaman bu büyük bir sorun oluşturuyor. Ancak endişelenmeyen düşen kredi notunuz tekrar yükselebilir ve hatta en iyi seviyeye kadar gelebilir. Bu yazıda sizlere kredi notu yükseltme nasıl yapılır, düşen kredi notu nasıl yükseltilir detaylı olarak açıklamaya çalışacağız.

Kredi Kartını Harcayın

Düşmüş bir kredi notuna sahipseniz, yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri de düzenli olarak kredi kartını harcamak ve harcadığını kredi kartının borçlarını düzenli bir şekilde ödemek olabilir. Düzenli ve hesap kesim tarihinde ödenen borçlar kredi notuna pozitif etki eder, bu nedenle kredi kartınızı harcayın ve kredi notunuzu yükseltin.

Kredi Notu Yükseltme İçin Kredili Mevduat Hesabı

Düşük limitler ile açılabildiğinden dolayı düşük kredi notuna sahip olsanız bile açabileceğiniz hesaplardan biridir. Genelde 250 TL ile 1,000 TL arasında açılan kredili mevduat hesaplarındaki parayı kullanmak ve borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemek kredi notu yükseltme için yapabileceğini en iyi şeylerden biridir.

Altın ve Döviz Alın Satın

Hareketli bir banka hesabının kredi notu her zaman yükselir. Düzenli olarak altın ve döviz alım satımı yapan banka hesapları kredi notunu yükseltecektir. Bu nedenle hesabınız ile altın alın satın, döviz alın yatırım fonu alın, sürekli olarak yatırım işlemleri yapın. Bu kredi notunuza oldukça pozitif bir etki sağlayacaktır.

Para Çekin Yatırın

Hiçbir gereklilik olmasa da düzenli olarak para çekilip yatırılan hesapların kredi notları yükselebilmektedir. Nakit kullanmayı bırakarak, bankanın size vermiş olduğu banka kartından düzenli olarak harcama yapın. Bu banka hesabınızın sürekli olarak aktif olmasını sağlar ve doğal olarak kredi notunuzun yükselmesine etki eder.

Sık Sık Kredi Kullanın

Kredi notunuz büyük bir krediyi almaya yetmiyorsa, ufak ufak krediler alarak bunları hızlı bir şekilde ödeyin. Örneğin 2 ay vadeli 3 bin TL ihtiyaç kredisi alın. Her seferinde sıfır sorun ile kapanan krediler, kredii notunuzun yükselmesine yardım eder ve kredi kullanım yoğunluğu kredi notunuzu doğrudan etkiler. Hiçbir ihtiyacınız olmasa da birkaç bin lira kredi çekin ve kısa vadelerle bankaya geri ödeyin.

Gelirinizi Yükseltin

Bankadan kredi kartı ve kredi alınırken gelir belgesi banka sistemlerine işler. Banka müşteri ortalamasından daha yüksek bir gelire sahip olmanız kredi notunuzu bir miktar yükseltebilecektir. Geliriniz arttırın ve artan gelirinizi banka sistemlerine kaydedin.

Faturalarınıza Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Faturalarınıza düzenli olarak otomatik ödeme talimatı verin. Hesap kesim tarihinde ödenmiş  her fatura bile, kredi notuna etki eder. Üstelik kredili mevduat hesabınız varsa, hesap kesim tarihinde bakiyeniz olmasa bile kredili mevduat hesabınızdan otomatik olarak ödeme yapabilirsiniz.

Kredi Notunuzun Düşmemesi İçin Bunları Yapın

1- Borçlarınızı zamanında ödeyin, son ödeme tarihine kadar ödenmiş borçlar kredi notuna etki etmese de hesap kesim tarihinde ödenen borçlar bir nebze kredi notunu yükseltebilir.

2– Asla hacizlik icralık olmayın.

3- Banka hesabınızı ve yatırım hesaplarınızı hareketli tutun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz