Kredi Puanı Neye Göre Hesaplanır? Nasıl Artırılır?

0
1236

Kredi Puanı Neye Göre Hesaplanır? Nasıl Artırılır?

Para, para yine para. İnsanların yaşamında son derece önem arz ediyor. İnsanların para olmadan dünyanın neresinde olursa olsun yaşama şansı ne yazık ki bulunmuyor. Ama az, ama çok para konusu her yaşta, her çağda gündeme geliyor. Ama kimi zaman kişinin kendi ekonomik şartları o an için yeterli olmuyor ve kredi çekmesi gerekiyor ama kimi zaman insanlar mevcut kredi puanları nedeni ile istedikleri miktarda kredi çekemiyor ya da en kötüsü hiç çekemiyor. Bu durumda insanlar doğal olarak şu soruyu soruyor ve yanıtını almak istiyor. Kredi puanı neye göre hesaplanır? Nasıl artırılır?. Bu yazıda da bu konu hakkında bilgi verilmektedir.

Kredi Puanını Etkileyen Faktörler

Kredi puanı neye göre hesaplanır? Nasıl artırılır? Sorularının en temel yanıtı kredi puanını belirleyen faktörlerin neler olduğudur ve bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişinin mevcut gelir durumu: Kredi puanı hesaplamasında o an için mevcut kendi gerçekliği içinde aylık kazancı son derece belirleyici olan bir faktördür. Asgari ücretle mi çalışıyor, daha yüksek bir kazancı mı var, emekli mi, emekli ise emekli maaşı ne kadar, o dönem için işsiz mi sorularının yanıtları çok önemlidir.
 • Kişinin ödemesi gereken kredi var mı: Eğer üzerinde ev, araç, ihtiyaç kredisi var ise bu da kredi puanını belirleyen faktörlerden bir tanesidir.
 • Kredi ödemelerini düzenli yapmış mı? Yapıyor mu? Daha önceki dönemlerde çektiği bir kredi var mı, varsa bunun ödemelerini düzenli bir biçimde yapmış bu kredi puanını düşüren ya da yükselten olgular arasındadır. Hali hazırda kullandığı ödemeleri olan bir kredi varsa onun için de benzer durum söz konusudur.
 • Kredi kartlarının ödenmesi: Kredi kartı kullananların ödemede yapacağı bir günlük bir gecikme bile kredi puanının düşmesine sebebiyet verir
 • Varsa diğer kazançlar, gayrimenkuller: Yaşadığı ev kira mı, yoksa kendisine mi ait, bankada üzerinde para var mı, ek kazançları var mı gibi birçok ek faktör kredi puanın yükselmesine neden olur. Ev, araba, arsa gibi mülkler kredi puanının yükselten parametrelerdir.

Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar

Kredi puanı neye göre hesaplanır? Nasıl artırılır? Sorularının yanıtını üstte belirtilen faktörlere istinaden açıklamak gerekir ise üstte belirtilen tüm bu parametrelere göre kişinin kendisine özel bir kredi puanı çıkar. Bu da kendisinin o dönem için mevcut ekonomik şartlarını ortaya koyar.

Peki, ama kişinin kredi puanı istediği düzeyde değilse nasıl artırılır sorusuna verilebilecek yanıtlar ise şu şekildedir:

 • Olabildiğine ne kadar kazanırsa kazansın, kıyıya köşeye bir para koymaya çalışmalıdır. Bunu da bir biçimde belgeleyebilmelidir.
 • Kredi ödemelerini asla geciktirmemelidir. Mümkün ise erken ödeme yapmaya çalışmalıdır.
 • Kredi kartı kullananlar için de benzer durum söz konusudur. Gecikmeye girmemelidir. Olabildiğince asgari tutarın üstünde ödeme yapmaya özen gösterilmelidir.
 • Aşırı tüketim ve harcamalardan kaçınmalıdır.
 • Gerek duyulmadıkça ve zaruri olmadıkça kredi çekilmemelidir
 • Tüm bunlar yeterli gibi görünmüyorsa gerekli görür ise bu alanda bir danışmanın fikirlerinden faydalanmalı ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmelidir.

Kaynak: https://www.bankalar.org/bilgi-merkezi/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz