“Linux Açılmadan Windows Açılıyor” Sorunu

0
1416

Eğer hard diskinizde iki tane işletim sistemi kurduysanız ve “Linux açılmadan Windows açılıyor”, “Linux Windows işletim sistemi seçme ekranı çıkmıyor”, “Windows Linux açılış ekranı çıkmıyor” diyorsanız bunu çözebilirsiniz.

Linux Mint işletim sistemi kurduğunuzu varsayalım. Eğer aynı diskte Windows 10 da kurarsanız, muhtemelen Windows önyükleyici olan Grub‘u silecektir. Grub silinince bilgisayarınızı açtığınızda direk olarak Windows 10 işletim sistemi açılacaktır. Yapmanız gereken şey Grub önyükleyicisini (Grub bootloader) tekrar yüklemek olacaktır.

Grub önyükleyicisi (Grub bootloder) nasıl yüklenir?

1- Öncelikle aşağıdaki linkten boot-repair-disk.iso dosyasını indirin:

https://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/files/

2- İndirdiğiniz .iso dosyasını DVD ya da USB belleğinize yazdırın. Bunun için hem Windows hem Linux işletim sisteminde var olan Rufus programını kullanabilirsiniz. Unetbootin yine kullanabileceğiniz başka bir programdır. Linux için “Başlangıç Diski Oluşturucu” programını da kullanabilirsiniz. Eğer yapamadıysanız Youtube’da “iso dosyası usb yazma”, “iso kalıbı yazdırma”, “iso to usb” şeklinde aratarak eğitici videolar izleyebilirsiniz.

3- USB belleği ya da DVD’yi hazırladıktan sonra sistemi yeniden başlatmanız ve bilgisayarı USB ya da DVD’den başlatmanız gerekiyor. Eğer bilgisayarınız USB ya da DVD’den başlamadıysa BIOS menüden ilk sıraya USB veya DVD’yi atamanız gerekiyor. Yine yapamadıysanız “bios öncelik ayarları” şekline Youtube araması yaparak izleyebilirsiniz.

4- PC’niz USB ile açıldıktan sonra canlı Ubuntu açılacaktır. Biraz bekledikten sonra karşınıza “Boot Repair” menüsü çıkacaktır. Bu menüden “Recommended Repair” (Önerilen onarım)” olanı seçmeniz gerekecek. Onarım yapıldıktan sonra sisteminizi yeniden başlatıp USB belleği çıkartın. Artık Grub menüsü karşınıza çıkacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz