Makat Çatlağı Tedavisi

0
2017

Makat Çatlağı Tedavisi

Makat çatlağı bir diğer adıyla anal fissür olarak bilinir. Bu çatlak, kaşıntı, kanama ve şiddetli ağrıya sebep olan küçük yırtıklardır. Bu çatlaklar daha çok yüzeysel olarak ortaya çıkarlar ve kısa bir süre sonra kendiliğinden kaybolurlar. Ancak bazen bu çatlaklar derinleşir ve makat iç kasına kadar ilerleyebilir. Böyle bir olayın görülmesi rahatsızlığın kronikleştiğini gösterir. Sürekli yaşanan kabızlık ve ishalin, makat çatlağına sebep olduğu tüm otoritelerce kabul edilir. Ayrıca dışkılama esnasında bu çatlaklar dışkı ile temas ettiğinden dolay anal fissür rahatsızlığının iyileşme süreci de gecikmektedir. Peki anal fissür neden olur? Makat çatlağı, makat deliğinde ya da kalın bağırsağın çıkışında yer alan bir yırtık olarak karşımıza çıkar. Bu çatlaklar bazı durumlarda enfeksiyon kapabilir. Enfeksiyon kaptıktan sonra bölgede apseler görülebilir.

 

Makat Çatlağı Belirtileri

Birçok makat çatlağı belirtileri olmakla beraber bu belirtilerden bir veya birkaçının sizde görülmesi durumunda bir genel cerrahi uzmanı ya da proktoloji uzmanı yardımı almanız gerekir. Dışkılama esnasında yanma, kaşıntı ve çok şiddetli ağrıya maruz kalıyorsanız, makat çatlağından şüphelenebilirsiniz. Bu ağrı dışkılamadan sonrada saatlerce sürebilir. Ağrının şiddeti, makat iç kasının ne kadar çok kasılmasına paralel olarak artış gösterir. Kişiler bu ağrılardan dolayı dışkılama işlemlerini erteleyebiliyorlar. Ancak ertelenen bu dışkı, daha da sertleşiyor ve daha sancılı bir dışkılama sürecine giriyorsunuz. Anal fissürün dış kenarında oluşan şişme neticesinde cilt kabartısı görülebilir. Bu durumda dışkılama sonrası makat temizliği esnasında fark edilir. Tuvalet kâğıdı ile temizlik esnasında bu küçük kan damlacıkları görülebilir.

 

Makat Çatlağı Tedavisi

Makat çatlağının birçok tedavisi günümüzde başarıyla hekimler tarafından uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemleri arasında en sık tercih edilen yöntem ise basit tedavi uygulamasıdır. Bu uygulama ile hasta diyete başlar. Her gün 2 litreden az olmamak kaydıyla su içimine özen göstermeli, baharatlı ve acılı gıdalardan uzak durmalı, her gün 20 gram kadar lif tüketilmesi bu hastalığın tedavisi için olmazsa olmazlar arasındadır. Bitkisel lif besinleri, anal fissür hastaları için çok önemli bir kaynaktır. Diyetin dışında bir başka basit tedavi yöntemi daha tercih edilebilir. Oturma banyosu ile hasta günde iki defa ve her biri 15’er dakika olmak üzere oturma banyosu yapabilir. Ilık bir suyla yapılan bu basit tedavi yöntemiyle de ağrılarınız ciddi ölçüde azalır. Bunun yanında oturma banyosundan hemen sonra buz kompresi de uygulanması hastayı çok rahatlatır. Ayrıca dışkı yumuşatıcı olan ilaçların kullanımı da bu hastalık için oldukça önemli ve faydalıdır.

İzmir Kliniğimizde makat çatlağı tedavisini uzun yıllardır başarıyla uygulamaktayız. Op. Dr. Altan Karan ile makat çatlağı probleminize en uygun tedavi yöntemleri belirlenerek kısa sürede bu ağrı verici hastalıktan kurtulmanız sağlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz