Memlükler Hakkında Kısa Bilgi

1
4482

Memlükler; Eyyübi ordusunda yetişen Memlüklü ismiyle anılan askerlerin komutanlarıdan Aybey tarafından Eyyübi’lere son verilerek kurulmuştur.

Memlükler 1250 yılında Mısır ve Suriye civarlarında kurulmuştur. Hicaz, Çukurova ve Güneydoğu Anadolu’da hakimiyet kurmuşlardır. Aynı zamanda Kölemenler ismiyle de bilinirler. Memluk Arapça’da köle demektir. Memlükler, köle devleti sıfatına sahiptir.

Memlükler askeri bir devlet olmanın avantajıyla güçlü bir orduya sahip olmuştur. Mansura Savaşı’nda, 7. Haçlı Seferi’nde Haçlı ordusunu yenmişler, Moğol istilasını Ayn Calut ve Elbistan zaferleri ile durdurarak, bunu başaran tek devlet ünvanını elde etmişlerdir. Böylece Moğollar; Mısır, Arabistan ve Akdeniz kıyılarına ulaşamamıştır. Bunu başarının sahibi Sultan Kutuz’dur.

Memlükler’de hanedan olmadığı için veraset anlayışı yoktur. Resmi dilleri Arapça’dır. Türk devleti olup olmadığı tartışılmaktadır. Kut anlayışına sahip değillerdir. Etnik olarak karışık bir yapıya sahip olmakla birlikte halkı daha çok Araptır. İslam dünyasında egemen olabilmek için Halifelik’i ele geçirmeye çalışmışlardır.

Memlükler dönemine ait bir eser. Kaynak: metmuseum.org

Memlükler’i ortadan kaldıran devlet Osmanlı Devleti’dir. Meridabık ve Ridaniye savaşları ile Memlükler yıkılmıştır. Rivayete göre Memlükler, dini açıdan uygun görmedikleri için ateşli silahlar kullanmamış ve bu yüzden Yavuz Sultan Selim komutası altındaki Osmanlı ordusu karşısında direnememişlerdir.

Memlükler tarihinde bir Kıpçak Türkü olan Baybars da önemli bir yer edinmiştir. Karadeniz’in kuzeyinde doğmuş, köle olmuş ve Memlükler’de hükümdarlığa kadar ulaşmıştır. Ayrıca Şeceretü’d-dürr isminde bir kadın, hükümdarlık yapmıştır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz