Pazartesi, Ekim 18, 2021

Mevduat nedir?

Mevduat nedir?

Mevduat hesabı süreli ve süresiz olarak bankaya yatırılan para ve dövize verilen isim olarak bilinir.Mevduat hesapları bu fonları bir kişi ve kurum adına banka tarafından kayıt altına alınarak açılır. Bireysel müşterilerin açmış olduğu hesaplara ise tasarruf mevduat, işletmelerin açtığı hesaba ise ticari mevduat denir. Mevduat bankalarında açılan bu hesaplar mevduat hesabı olarak bilinirken katılım bankalarında açılan bu hesaplar ise özel cari hesap olarak bilinir.

Mevduat hesapları bankalarda genellikle vadeli ve vadesiz mevduat hesapları olarak ayrılmaktadır. Vadeli mevduat hesabıBelli bir süre içinde ve karşılık bekleyerek açılmış olan hesaplardır. Genellikle vadeli mevduat hesapları Bir aylık, üç aylık, altı aylık ve bir yıllık açılmaktadır. 22 günlük, 42 günlük gibi de gün hesabı yapılarak da açılır.Müşteriler vadeli hesaplarından istedikleri zaman para çekebilirler. Ancak vade bittiği zaman para çekilmek istenirse faiz üzerinden de belli bir indirim yapılır. Ancak alacağın faiz hakkından da muaf olmuş olur.

Vadesiz mevduat hesabı süresiz ve karşılıksız olarak bankalar tarafından açılan hesaplardır. Tüketici için oldukça yararlı ve bir çeşit saklama hesabı olarak bilinir. Bu hesaplar üzerinden para transferi ve fatura ödemeleri de rahatlıkla yapılmaktadır. Hesap sahibi istediği zaman bu hesap üzerinden de para çekme talebinde bulunabilir. Bu nedenle mevduat hesabı açtırmak her zaman daha hesaplı olacaktır.

Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır?

Mevduat hesabından Elde edilecek olan faizi hesaplamak için hesap tutarı, banka uygulamış olduğu faiz ve vade süresi oldukça önemlidir.Hesaplama yapılırken paranın hesapta kaldığı gün süresi oldukça önemlidir. Mesela bir aylık hesaplama yapılırken gün sayısı 30 olarak baz alınır. Ancak bazı aylarda ise bu 31 olarak hesaplanabilir. Hesaplamalarda bu günler üzerinden yapılır. Aylık olan mevduat hesaplarında ise süre ne kadarsa o kadar gün süresi baz alınmaktadır.

Mevduat hesabı faizlerini hesaplamak için banka şubelerinden de yardım almak daha sağlıklı olacaktır.Çünkü onlar bugünün faiz ve yapılan mevduat günü üzerinden sizlere doğru hesaplamayı da yapmış olurlar.

Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli mevduat hesabı açtırmak istediğiniz zaman banka şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Vadeli hesap açmak vadesi hesap açmak kadar kolaydır. 18 yaşını doldurmuş olan tüm müşteriler bankadan mevduat hesabı açtırma talebinde bulunabilir. Bankanın sizden istemiş olduğu bazı evraklar bulunur. Bunun içinde bankanın size vermiş olduğum hesap açılış sözleşmesi ve hesap formunu eksiksiz bir şekilde doldurmak gerekir.Vadeli hesap açıldıktan sonra şube yetkililerine mevduat hesabınıza yatırmak istediğiniz paranın ne kadar süreyle bağlanmak istediğinizde mutlaka söylemelisiniz.Yatırmak istediğiniz tutarla birlikte açılış işlemleri de eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olacaktır. Parayı ister şubeden yatırabilir isterseniz de transfer edebilirsiniz.

Mevduat hesabı açtırmak istediğiniz zaman bankaları bu konu araştırmak oldukça önemli olacaktır. Çünkü her bankanın faiz getirisi de farklıdır. Ancak çalışmış olduğunuz bir banka varsa bu konuda oradan destek almak daha sağlıklı olacaktır. Çünkü her banka kendi müşterilerine özel bazı avantajlar da bulunabilir. Mutlaka diğer bankalardan da faizli vade ile ilgili gerekli bilgileri almak oldukça önemlidir.

Kaynak: https://www.bankalar.org/mevduatlar/

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

bedava chat sitesi on En Etkili 5 SEO Yöntemi
Mehmet Can on SEO nasıl yapılır?
WordPress on SEO nasıl yapılır?
NeoPiksel on SEO nasıl yapılır?
NeoPiksel on SEO nasıl yapılır?