Modern Oyun Konsolu Çeşitleri

0
65

Oyun konsolu, TV veya monitöre bağlantısı olan ve oyun oynamak için kullanılan bir cihazdır. Günümüzde oyun konsollarının çözünürlükleri oldukça yüksektir. Sanki gerçekmiş gibi oynanan oyunlar sayesinde insanlar eğlenceli vakitler geçirmektirler. Konsollarda oyun haricinde müzik dinleyebilir, film izleyebilirsiniz.

Oyun konsollarının çeşitleri fazladır. İlk oyun konsolları arcade sistemler, atari gibi retro cihazlardı. Günümüzde ise PlayStation cihazları ile oyunlar daha kaliteli ve kolay bir şekilde oynanmaktadır. Eski konsollarda hafıza kartı bulunurdu ve oyunun her kademesi bu karta kayıt olurdu, ancak artık buna gerek kalmadı, çünkü yeni nesil konsolların hepsinin depolama alanı bulunmaktadır. Bu aynı zamanda internete bağlanabilmesi online oyunların kolaylıkla oynanmasını sağlar.

Yeni nesil oyun konsolları bilgisayarlar ile rekabet ediyor. Oyun tutkunları için oyun konsolları vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Konsollar oyun kolları ile oynanmaktadır, klavye ya da mouse ile de oynanabilir. Bunun için elektronik çeviri yapmak gerekmektedir. Oyun konsollarını internete bağlamak da mümkündür. Özellikle online oynanan oyunlar için hızlı internet bağlantısı gerekmektedir.

En çok tercih edilen oyun konsolları PlayStation, Xbox One, Xbox X/S serisi ve Nintendo Switch’tir. Oyun konsolları tüm dünyada kullanılmaktadır. Oyun çeşitliliğinin çok olması oyun tutkunlarını sevindirmektedir.

PlayStation, herkes tarafından bilinen ve en çok tercih edilen konsoldur. Sony firması tarafından üretilmektedir. Güçlü grafik kartları ve yüksek işlemcileri bulunmaktadır. Yüksek hızlı ve çok çekirdekli olması, depolama alanının büyük olması ve çözünürlüğünün iyi olması PlayStation tercihlerini arttıran özelliklerdir.

Xbox oyun konsolu Microsoft tarafından üretilir. Xbox One ve X/S serisi, kablosuz kontrol, sohbet konsolu ve HDMI kablosu ile satılmaktadır. 500GB HDD, 8GB RAM ve 8 çekirdekli işlemciye sahiptir. Evlerde TV akışını bozmadığı için tercih edilmektedir.

Switch ise Nintendo’nun serisidir. Ülkemizde PlayStation ve Xbox One daha çok tercih edilmesine rağmen bu iki seri ile benzer özelliklere sahiptir. Fakat ülkemizde bu marka çok fazla bilinmemektedir.

Oyun konsollarının kullanımı kolaydır. Bilgisayarlarda olduğu gibi parçaların yükseltilmelerine gerek yoktur. Kullanımı kolay ve rahat olduğu için özellikle evde ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte oyun oynayarak eğlenceli vakit geçirmek isteyenler oyun konsollarını tercih ediyorlar. Fiyatları da oyun bilgisayarlarına göre daha uygundur.

Konsollar için özel olarak geliştirilmiş oyunlar bulunmaktadır. Konsollarda oyun içi sohbet ve oyun paylaşımı yapılabilmektedir, ve kablosuz olarak oynanabilmektedirler.

Oyun konsolu alırken oynamak istediğiniz oyunları kaldırıp kaldıramayacağına dikkat etmek gerekmektedir. Teknolojik özelliklerine bakılmalıdır. Oyun oynanmasının yanında film izleme, müzik yayınlarını dinleme gibi özelliklerinin bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Farklı markalar ile piyasada yer alan oyun konsollarının oyun bilgisayarlarının PC’lere göre daha ekonomik olması oyun oynayarak eğlenceli zaman geçirmek isteyenlerin ilk tercihi olmaktadır.

Konsollarda “oyunu sistem kaldırmadı” gibi sorunlar ile karşılaşmadan oyunlarınızı kesintisiz oynamak mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz