Namaz Kılmanın Önemi Nedir?

0
2275

Türkiye ‘de ve çevresindeki coğrafyada etkin olan din İslamiyet. İslam Dininde inanan müslümanlar Allah ‘ın farz kıldığı ibadetleri yerine getirmekle yükümlüdür tartışılmaz ki bunlardan en başında da namaz gelir. Namaz ibadeti belirli bir zamanda belirli saatlerde kılınmalıdır ve her coğrafi konumda bu değişiklik gösterir bunun için insanların namaz saatleri bilgisine sahip olmaları gerekir.

Namaz Kılma ibadeti beden ile yapılan bir ibadet türüdür ve her erişkin müslümanın düzenli bir şekilde gerçekleştirmesi Kur’an-ı Kerim ‘de farz yani zorunlu kılınmıştır. Namaz ibadetini doğru bir şekilde gerçekleştirmek için namaz dualarının kesinlikle bilinmesi gerekmektedir. Yani olmazsa olmazdır. Bunun yanında namaz kılmadan önce gusül abdesti ve namaz abdestinin de muhakkak olması gerekir. Namaz kılınacak yerin, namaz kılacak kişinin hijyen kurallarına göre olabildiğince temiz olması gerekmektedir. Namaz ibadeti eda edilirken tüm dikkat ibadete verilmeli ve ruhen takva duygusu hissedilir. Bunun yanı sıra namaz ibadeti olunan konumdan Kabe ‘ye doğru kılınmalıdır. Kıble dediğimiz kavram da budur, namaz kılınan yani secde edilen yönün Arabistan’daki Mekke ‘ye bakmasıdır.

Namaz kılındığı sürece kişinin evine melekler gelir, bereket gelir ve huzur gelir. Bunun yanında en önemli olarak kişinin sağ omzundaki melekler de sevap defterini doldurur kişi mahşer gününde rahat olur. Bu açıdan ruhevi dünya için muhakkak yerine getirilmesi zorunlu olan ve bir çok açıdan insana faydası olan bir ibadettir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz