Nasıl Daha Hızlı Kilo Verilir?

0
2169

Yağ oranı çok yüksek olan bireyler (obez) ve ya fitness yapan definasyondaki bodybuilding sporcuları ve ya çeşitli sebeplerden dolayı yağ yakmak isteyen insanlar diyet ve spor ikilisiyle kolaylıkla kilo verebilirler. Fakat kilo kaybı işlemi genellikle uzun süreler alıyor bireylerin acelesi olabilir ve ya psikolojik olarak sabır sınırlarına yaklaşmış olabilirler. Bunun için sağlıklı kilo verme işlemini nasıl daha hızlı hale getirebileceğimizi bir kaç farklı yolla bilimsel olarak açıklayarak anlatacağım.

Öncelikle yazının detaylarına başlamadan ufak bir ön anlatımla okuyucuları bilgilendirmek mantıklı olacaktır. Kilo kaybınızı maksimum hıza ulaştırarak altı çizili bir şekilde sağlıklı kilo kaybı için yollar göstereceğim. Ortalama olarak aradaki farkı (faydasını) 1 ile 2 hafta arasında görebileceğinizi tahmin ediyorum.

Kilo Vermek

Öncelikle amacımızın ne olduğunu bilmemiz gerekir muhtemelen siz kilo vermenin sadece tartıda daha hafif çıkmak olduğunu düşünüyorsunuz fakat arkasında çok daha fazlası var. Sağlıklı kilo kaybı yağ oranımızı, sodyum oranımızı, su oranımızı düşürerek olur (optimum seviyelere dek) bunu için de diyet ve spora başvururuz.

Vücudumuzun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi ve daha önemlisi mekanik hareket oluşturabilmesi için ATP denilen enerji birimine ihtiyacı vardır ve bunu sürekli olarak sentezlemektedir. Tabi ki bunu üretmesi için de bir kaynağa ihtiyacı vardır bu kaynak ise vücudumuza giren ve vücudumuzda bulunan maddelerdir. Enerji birimi insan vücudunun dışında genel olarak cal “kalori” ‘dir. Eğer birey vücudunun kullanması gerekenden daha az kalori alırsa vücut aradaki farkı vücutta bulunan diğer maddelerden yararlanarak tamamlar (genelde bu yağdır). Bu işlemin gerçekleşmesini sağlayan metabolizmadır, hızını ise metabolizma hızımız belirler tabi ki metabolizma hızını da bazı dış faktörler ve yaşımız belirliyor. Biz ise bu dış faktörlerden yararlanarak en hızlı şekilde kilo kaybını hedefliyoruz.

Daha Hızlı Kilo Verme Yolları

HIIT Antrenmanları
İngilizcesi High Intensity Interval Training olarak adlandırılan bu antrenman şeklinin numarası kalp atışlarımızın hızını periyodik olarak alçaltıp arttırarak maksimum kalori yakımını ve metabolizma aktifliğini gerçekleştirmek. Bunun için yapmanız gereken spesifik bir spor, hareket yok. Koşma,yüzme,basketbol,squat sadece yoğunluklarını değiştirerek yapmanız yeterlidir. Ayrıca kardiyovasküler kapasitenizi çok zorladığı için 30 dk. dan fazla yapmanızı önermiyoruz.

Aç Karnına Kardiyo
Vücudunuz enerji kullanmak için önce karbonhidrata sonra da yağlara başvurur sabah uyandığınız zaman yemek yemeden kardiyo yaparsanız vücudunuzda neredeyse hiç karbonhidrat olmadığı için enerji bulmak için direkt olarak yağları yakmaya başlar ve bu sayede daha hızlı yağ yakmış olursunuz.

Beslenme Taktikleri
Bazı bitki çaylarının metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına katkıda bulunduğu kanıtlanmıştır, bunlardan en çok tercih edileni ise Yeşil Çaydır, kahvaltıda yeşil çay ve ya kahve tüketmeniz oldukça verimli olur. Ayrıca diyetinizi bazı düzenlemelerle “Low-Carb” denilen düşük karbonhidratlı beslenme programlarına benzetirseniz yani karbonhidratları çıkarırsanız da faydası olacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz