Oksijensiz Yaşayabilen Bir Fare Türü Keşfedildi

0
1740

Bilim dünyasının ve modern tıbbın gün geçtikçe gelişmesiyle birlikte insanlık yeni bilgiler elde ediyor ve bunlar oldukça şaşırtıcı olabiliyor. Bu sefer oksijensiz şekilde yaşayabilen bir memeli canlı keşfettik. Bu tür bir şeyle insanlık ilk defa karşılaşıyor. Bilindiği üzere memeli canlılar oksijensiz kaldığı zaman beyin hücreleri ölmeye başlar ve bir süre sonra canlının yaşam fonksiyonları durur. Bilim insanları tüysüz köstebek fareleri ve oksijen fazında yaptıkları deneyde deneklerin oksijensiz olarak da hayatta kalmaya başardığını gözlemledi ve bunun nedenini incelemeye başladı.

Tüysüz Köstebek Fareleri daha önce de kansere yakalanmamaları ve kalp krizinin önlenmesinde örnek olarak kullanılabilecekleri yönüyle haberlere çıkmıştı. Bu sefer de karşımıza kendilerini oksijensiz yaşam formuna benzetebiliyor olmaları ile çıktılar. Bilim insanları laboratuvar ortamında denek olarak belirledikleri bu fareleri bir miktar oksijensiz bıraktılar. Bu sırada belirtelim bahsedilen düşük oksijen seviyesi ortalama yetişkin bir insanı yaklaşık 5 dakikada öldürebilecek düzeyde. Bilim insanları bu oksijen düzeyinde fareleri gözlemlediğinde bünyesinde çeşitli değişiklikler olduğunu gözlemledi ve farelerin hayatta kalabildiğini belirledi.

Tüysüz Köstebek Fareleri Nası Oksijensiz Yaşayabiliyor?

Peki bu fareler bunu nasıl yapıyorlar? Bir nevi bitkileşme olarak adlandırabileceğimiz oksijensiz hayatta kalma işinin en temel prensibini evrim teorisine dayanarak bilim insanları açıklamayı tercih etti. Bu farelerin yaşadıkları küçük mağaralarda ve ya yer altındaki sığınaklarında oksijensiz kaldıkları için adaptasyon ilkesi ile oksijensiz yaşamaya alıştıkları söyleniyor. Biyolojik açıdan bunu nasıl gerçekleştirdiklerini inceleyecek olursak: öncelikle enerji tasarrufu sağlamak için fiziksel aktifliği, solunum hızını, nabzı bir seviyede aşağı düşürüyorlar. Daha sonra kanda gezen fruktoz miktarını arttırıp metabolik yolla bunu yakarak tıpkı bitkiler gibi enerji elde etmeye başlıyorlar. Oksijen seviyesi normale dönene kadar da bunu sürdürüyorlar.

İlginç canlılar olan bu tür farelerin bilim dünyasına büyük katkıda bulunacağı şüphesiz. Bazı öngörülere göre felç tedavisi, kalp krizinin önlenmesi ve kanser tedavisinde öncü olacağı tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz