Paslanmaz Çelik Nedir?

0
1598

Paslanmaz çelik ifadesini hayatınızın her yerinde her alanda sıklıkla duyarsınız. Peki paslanmaz çelik nedir? Merakınızı giderecek çeşitli biglileri sizlere sunmak istiyoruz.

Öncelikle temel anlamda bilimsel olarak sizlere bunu tanımlayacak olursak paslanmaz çelik en az %10 Cr(krom) elementi içeren bir tür demir-karbon alaşımıdır. Metallerin oksitlelnmesi sonucu özellğini kaybetme durumuna karşı olarak paslanmaz olması yani çeliğin oksijen ile tepkimeye girmiyor durumda olması bu noktada büyük bir avantaj sağlamaktadır. İçeriğinde barındırdığı krom elementi sayesinde bu mümkün olmaktadır. %100 geri dönüştürülebilir bir malzeme olması sebebi ile kalite/ekonomi oranlarına göre oldukça doğa dostu bir üründür. Her türlü zor koşula karşı paslanmaya dayanıklı bu çelikler çeşitlerine göre çok değişiklik gösterebilmektedir.

Paslanmaz Çelik Nerelerde Kullanılır diye soracak olursanız hijyen gerektiren ve dayanıklılık gerektiren hayattaki her yerde bulunur. Mutfaktan, sanayie, tesisattan, otomotive dek her sektörde paslanmaz çeliği görebiliriz. Günümüzde ciddi bir kullanım hacmine sahip olan paslanmaz çeliğin çeşitleri de mevcut. Paslanmaz sac, paslanmaz profil, paslanmaz boru, paslanmaz çelik köşebent vb…

Paslanmaz çelikler daha önce de bahsettiğimiz gibi büyük değişiklikler gösterebilecek şekilde tür çeşitliğine sahiptir. İşlenilebilirlik, dayanıklılık, esneklik, korozyona dayanımı, sertliği, parlaklığı, kopma ve ısı direnci gibi konularda değişimler olur. Bu sebeple paslanmaz çelik ürünü (örneğin paslanmaz sac) tercih ederken bu tarz kriterlere ihtiyaca göre karar vermek önem taşır. Paslanmaz çeliğin üretim teknolojileri her geçen gün gelişmekte ve yenilenmektedir. Ülkemizde son zamanlarda sanaylieşmenin artması ve sektörlerin ekonomik anlamda rahatlaması üzerine paslanmaz çelik kullanım hacminin daha da arttığı, talebin yükseldiği gözlemlenmiştir. Paslanmaz çelik firmaları ihtiyaca göre, istenilen yapıda ve istenilen kalınlıkta (en,mm) paslanmaz çelik ürün sunumu yapabilmektedir. Siz de paslanmaz sac, tel, boru, rulo, profil vs. sipariş edecekseniz öncesinde alanında uzmanlaşmış, deneyimli ve prestijli bir Paslanmaz Çelik firmasıyla çalışabilir ve kaliteli ürünlere ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz