Phishing nedir? Phishing saldırları nasıl yapılır?

0
1374

Günümüzde özellikle de şu anki zamanımızda birbirinden farklı profesyonel hack yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemleri web hack ve sistem hack olarak ikiye ayırabiliriz. Web hack dalındaki ve sistem hack dalındaki saldırı yöntemleri ve saldırı araçları da gün geçtikçe teknolojinin gelişmesi ile beraber gelişmektedir ve son derece yıkıcı, zarar verici tahrip güçlerine sahip olmaktadırlar. Günümüzde de yine en sık kullanılan saldırı yöntemlerine gelirsek web hack dalında Phishing, Xss, Sql İjnection gibi başlıca web hack yöntemlerini sayabiliriz. Web hack dalındaki en tehlikeli zararlılardan birisi olan Phishing zararlıları özellikle de son dönemlerde kötü niyetli kişilerde tarafından kullanılmaktadır ve geri dönüşü çok tehlikeli zararlara yol açmaktadır.

Phishing Amaçları Nelerdir?

Phishing saldırılarının başlıca amaçlarına gelirsek çeşitli web sitelere ait parolaları çalmak, web sitelerde yapılan hareketleri tespit etmek ve bu hareketlere yönelik olarak da birbirinden farklı alt saldırı dalları oluşturmaktadır. Phishingler bir web sitesinin kopyasını oluşturmaya denilmektedir. Örneğin kötü niyetli kişiler Facebook sitesinin bir kopyasını oluşturarak hedef kurbanlarına sunarlar. Hedefteki kişiler bu siteye giriş yaptıklarında tıpkı Facebook’a giriş yapmış gibi karşılanırlar. Her şey aynıdır grafik unsurlarından, butonlara kadar. Kullanıcı adı ve şifre girişi yapıldığında arka planda gerçek Facebook sitesine de giriş yapılır ve kurban hiç bir şeyin farkında olmadan siteye giriş yapmış gibi normal işlevlerine devam eder ancak kötü niyetli kişiler artık kurbanın şifresini ve kullanıcı adını elde etmiştir bile.

Phishing Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Korunabiliriz?

Phishing’lerden nasıl korunabileceğinize değinecek olursak yapmanız gereken ilk işlem sisteminize anti phishing fonksiyonu olan bir anti virüs yazılımı kurmak olacaktır. Özellikle de günümüz anti virüs yazılımları anti phishing fonksiyonunu içlerinde barındırmaya başlamış durumdalar. Buna ek olarak tarayıcınıza da phishing tespiti yapan ve sizi uyaran eklentiler yükleyebilirsiniz. Bu eklentiler her ne kadar tarayıcınızda kasmalara sebebiyet verecek olsalarda güvenliğiniz için değer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz