Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

0
1438

 

  • Bir kupa içinde 1 ila 2 yemek kaşığı (6 ila 12 g) rezene tohumu ezin . Tadı daha hafif çay için, daha az tohum kullanın veya cesur tadım çayında hepsini kullanın. Tohumları bir harca koyun ve bir tokmak ile hafifçe ezin.
  • Çatırdayarak kokulu hale gelinceye kadar tohumları dövün.

Elektrikli su ısıtıcısında veya ocakta suyu kaynatın . En az bir su ısıtıcısı ile doldurun yarım bardak su (350 mi) ve kapağı koydu. Elektrikli su ısıtıcısı kullanıyorsanız açın. Ocağı kullanıyorsanız, su ısıtıcısını bir brülöre yerleştirin ve yukarıya doğru çevirin. Suyu kuvvetli bir kaynamaya getirin.

  • Tohumları bir demlik veya demlik içine yerleştirin. Bir demlik kullanmak istiyorsanız, tohumları bir demlik sepetine ya da contaları kapalı bir topun içine dökün. Ardından, demliği büyük bir bardağa veya çay fincanına yerleştirin.

Rezene üzerine 1 su bardağı (240 mi) kaynar su dökün ve 5 ila 10 dakika boyunca demleyin. Suyu dikkatlice demlik veya kullandığınız bardağa dökün. Çaydanlık veya bardakla örtülür ve istediğiniz kadar güçlü olana kadar çay demlenmeye bırakılır.

  • Kupanızı bir fincan tabağı veya küçük bir tabak ile kaplayabilirsiniz.

Rezene çayını süzün ve yavaşça yudumlayın. Çaydanlık kullandıysanız, çay fincanı içine bir süzgeç yerleştirin ve çayı içine dökün. Demlik kullandıysanız, sepeti veya topu çıkarın ve rezene çayının tadını çıkarın!

  • Çayı bal gibi tatlandırıcınızla tatlandırabilirsiniz.
  • Artık çayınız varsa, buzdolabında hava geçirmez bir kapta saklayın ve 3 ila 5 gün içinde kullanın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz