Sanal dünya gerçek olur mu?

0
1423

Sanal gerçeklik, insanın hayal gücünün yarattığı ve uzun yıllar keşke böyle olsa denilerek konuşulan bir teknolojiydi.

İnsan zihninin yaratıcılığından nasibini teknoloji ile alan dünya, sanal gerçekliğin gerçekliğine şahit oldu.

Nasıl mı oldu? Artık orda olmasanız da oradaymış gibi hissettiren benzetim etkisi yaratan bilgisayar, usb ve gözlük aparatları ile görme duyusunu tetikleyerek sanal gerçekliği deneyimlemeniz mümkün.

Elbette bu güne pat diye gelmedik, seneler seneler önce temelleri atılan sanal gerçekliğin geçirmiş olduğu tüm süreçlere hep beraber bir göz atalım:

Bir hayal olarak ortaya çıkan sadece bir gözlük ve ekran yardımıyla ve sadece görme duyusunu tetiklenerek aynı zamanda hissetme dürtüsünün de oluşturulabilecek bundan yüzyıl belki de 200 yıl öncesine dayanıyor. Yani insanoğlunun hayallerine…

Charlie Chaplin’in sessizlikle sevdirdiği ve sinemanın yapı taşı olan filmlerini hatırlarsınız. İşte bu da Charlie Chaplin hayali gibi bir hayaldi. Hiç konuşmadan çok şey anlatmak istedi ve başardı. Sanal gerçeklik ise hiç dokunmadan çok şey hissetmek isteyenlere başarmanın kapısını aralıyor.

Sanal gerçeklik sadece gözlük ile yetinen bir teknoloji değil. Sanal gerçeklik gözlükleri görme duyusunun tetikleyerek diğer duygularınızı harekete geçirebilmek için tasarlanmış teknolojik aletler olabilir.

Ancak sanal gerçeklik bundan fazlası.

Hayatın her alanına entegre edilebilen sanal gerçeklik teknolojiyi yakından yaşama fırsatı sunmakla beraber birçok şeyi kolaylaştırıyor. Örneğin; sanal gerçeklik sayesinde uçuş için simülasyonları, askeri tatbikatlar ve sivil tatbikat simülasyonları yapılabiliyor. Sanal gerçeklik tıpta ve eğlence dünyasında da kullanılabilir.

Peki, siz sanal gerçeklik dünyasında nasıl dâhil olacaksınız?

Ayrılmadığınız bilgisayarlarınız ve telefonlarımız sayesinde!

Bir bilgisayar teknolojisi olan sanal gerçeklik kullanıcılarına imkânlarını bilgisayar telefon ve aracılığı ile sunmaktadır. Oynadığınız oyunlardan tutunda dinlediğiniz şarkılara kadar sanal gerçekliğin bütün hayatınıza nüfuz ettiğini gördüğünüzde aslında çok da bir şey yapmadan sanal gerçeklik dünyasını dâhil olduğunuzu anlayacaksınız.

Burada önemli olan gerçekliğin sanal gerçeklik ve teknolojiye kendi lehinize çevirebilmeniz ve bu imkânları en verimli şekilde kullanabilmeniz.

Teknoloji geliştikçe her geçen gün hayal ettiklerimizin gerçek olduğuna şahit olmaya devam edeceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz