Sensin Benim En Derin Kuyum Çalıntı Mı?

1
3404

İlk çıkarttığı şarkı Gece Gölgenin Rahatına Bak ile büyük bir kitle yakalamayı başaran Çağatay Akman ANNA RF ‘den aldığı sahte telif ihtarı sebebiyle büyük bir şok yaşamış ve tekrar gündeme gelmişti. Bunun yanında sample yani örnekleme tekniği ile oluşturulan parça çalıntı iddiaları ile de anılmıştı. Üzerinden bir süre geçtikten sonra Çağatay Akman 2. solo çalışması olan Sensin Benim En Derin Kuyum ‘u bir video klip eşliğinde dinleyicilerine sundu. Fakat pek bir süre geçmeden bu şarkıda da çalıntı ve ya esinlenme sözleri ortalıkta gezmeye başladı ve bizde bunun üzerine bir araştırma yaptık. Bu yazıda Çağatay Akman – Sensin Benim En Derin Kuyum şarkısının ve klibinin çalıntı olup olmadığına dair bulduğumuz bilgileri sizlerle paylaşacağız.

2645 Records müzik şirketi ile yayınlanan şarkının sözleri Ahmet Hatipoğlu ve Çağatay Akman’a ait bunun yanı sıra müzikte de aynı ikiliyi görüyoruz. Aranje düzenlemelerinde ise Volkan Sönmez yer alıyor. Doğu müziği esintileri ile hazırlanan altyapıda ise göze çarpan ise yeniden sample tekniği kullanılmış olması. Muhabbet isimli sanatçının Bazen şarkısının girişinden alınan sample örneğinin şarkıda kullanıldığını görebilirsiniz. Bunun yanında kesin olduğunu bilmesek de söylemeliyiz ki şarkının YouTube videosunda sahte görüntüleme ve beğeni hilesi kullanıldığına dair söylentiler de var.

Çağatay Akman – Sensin Benim En Derin Kuyum Çalıntı Mı?

Çoğu dinleyici buna çalıntı diyor fakat Muhabbet ‘den izin alınmış. İşte o şarkı.

Fakat bundan sonra biraz sorunlu olarak klip temasından bahsetmemiz gerekiyor. Klip yönetmeni Yekta Özbilen klibi Ankara Tuz Gölünde çekmiş ve başarılı bir klip olarak da gözüküyor. Klipte gökyüzünün suya yansımasının kameraya alınması gerçekten iyi bir profesyonellik örneği ve hoş bir görüntü oluşturmuş. Ancak aynı görüntüyü bir Tokyo anime filminin girişinde görmesek çok daha şık olacaktı.

İşte Çağatay Akmanın özendiği o klip

Bu video ve şarkı materyalleri sonrasında şarkının çalıntı olup olmadığı kararını sizlere bırakıyoruz. Çağatay Akmana gelecek müzik kariyerinde başarılar diliyoruz.

1 Yorum

  1. Mesele esinlenilmeden, çalmadan, alıntı yapmadan tamamı ile bana ait bir eser yaptim demekse çağatay ilk 2 eserinde bunu başarmış değil fakat..
    İstenilen ne ise bilinmez ama gerçekte şudur ki güzel işler çıkartmış olmasi bir yana çok fazla sayıda dinleyiciyi de toplayabilmiş olması da göz ardı edilemez..
    Tabi son olarakta eklemek isterim herseyin yasalara uygun şekilde yerine getirilmesi daha makbul ve daha az risk taşıması demektir. ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz