SEO nasıl yapılır?

0
62

SEO yani arama motoru optimizasyonu iki temel şekilde yapılır. Bunlardan biri İç SEO diğeri ise Dış SEO‘dur. Peki İç SEO ve Dış SEO nasıl yapılır?

İç SEO nasıl yapılır?

Dış SEO yapılmadan önce İç SEO’nun yapılması gerekir. İç SEO, sitenin arama motorlarına göre dizayn edilmesidir. Arama motorları bot aracılığı ile siteyi tarar. İç SEO ile botlar manipüle edilebilir.

Blog yazı kaynak kodunu incelediğimizde h1 etiketinin kullanıldığını görüyoruz.

#başlık İç SEO için önemli temel noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi title yani başlıktır. Site içinde “h1” etiketi ile verilmelidir. Bazı temalar site başlığını ve blog konu başlığını “h2” olarak verebilmektedir. Tema düzenlenerek başlık “h1” yapılmalıdır.

#meta description açıklamalar bir diğer önemli konudur. Hedeflenen kelimeler meta description kısmına (açıklamalar) eklenmelidir. Ayrıca kullanıcılar arama motorlarında sitelere girmeden açıklama kısmını da okuduğu için kullanıcıları siteye çekecek şekilde yazılmalıdır.

#site hızı Hız, özellikle sitelerin kullanıcı odaklı olabilmesi açısından önemlidir. Yavaş açılan siteler kullanıcı kaçırır. Kısa ve uzun vadede SEO açısından çöküş başlar.

#alan adı Domain ismi yapılacak SEO çalışmaları için büyük bir avantaj sağlar. Hedeflenen kelimenin alan adı içinde bulunmaması SEO çalışmalarını güçleştirir. Ancak bu durum kolay aşılabilir. aramamotoru.com web sitesine sahip biri eğer “seo” kelimesi için SEO çalışması yaparsa seo.com’a göre daha fazla backlink alması gerekir. Ancak aramamotoru.com/seo şeklinde alt bir klasör açması durumunda şartlar eşitlenecektir. aramamotoru.com/seo sitesinin seo.com’a göre SEO açısından herhangi bir dezavantajı yoktur.

#özgün içerik Özgün içeriğin etkili olup olmadığı SEO uzmanları tarafından hala tartışılan bir konudur. Arama sonuçları test edildiğinde özgün içeriğin bir avantaja sahip olduğu tespit edilmemiştir. Kopya içerik ile orjinal içerikten daha iyi sıralamalara sahip olan web siteleri vardır. Özgünlük SEO için bir kriter değildir.

Dış SEO nasıl yapılır?

Backlink başka sitelerden alınan link bağlantılarıdır. Dış SEO tamamen backlink inşasından meydana gelir. Daha güçlü sitelerden backlink alanlar sıralamalarda daha iyi noktalara gelir.

#tanıtım ve footer link En etkili backlink kaynakları footer linkler ve tanıtım yazılarıdır. Tanıtım yazıları ve footer linkler; r10.net, wmaraci.com gibi webmaster forumlarda ya da direk site sahipleri ile iletişim kurularak satın alınabilir. Tanıtım yazısı alınacak sitelerin kalitesi önemlidir. Kalitesiz sitelerden alınacak backlink siteyi aramalardan düşürebilir. Tanıtım yazıları ve footer linkler alınırken sitelerin arama motorlarındaki konumuna, günlük ziyaretçi sayısına bakılır.

Bunların dışında bir siteden tanıtım yazısı ve link almadan önce fikir vermesi açısından bazı sitelerin analizlerine de bakılabilir. Bunlardan biri alexa.com’dur. alexa.com/siteinfo/siteadi.com ile Alexa verisi elde edilebilir. Ayrıca moz.com’un da (domain authority) ve pa (page authority) verileri de incelenebilir.

#ücretsiz backlink Ücretli sağlanan backlinkler genellikle daha etkili olur. Ücretsiz olarak sosyal medya, video sağlayıcı, blog yorumu gibi kaynaklardan sağlanan backlinkler daha az etkilidir. Site sahipleri site linklerini Facebook, Twitter, Youtube gibi sitelerde paylaşarak backlink elde edebilir.

Yorum Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here