SEO Uzmanı Olmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

0
1197

SEO nedir?

SEO, “Search Engine Optimization” anlamına gelen İngilizce bir kısaltmadır. Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. SEO, isminden de anlaşılacağı gibi web sitelerin arama motorlarında yükselmesi için yapılan bütün optimizasyon çalışmalarıdır. Bu çalışmalar iç ve dış olarak ikiye ayrılabilir. İç SEO, sitenin düzenlenmesidir. Tasarım, eklentiler, linklendirmeler, kelime kullanımı gibi düzenlemeler ile ilgilidir. Dış SEO ise backlink ve SEO araçlarının kullanılmasıdır. SEO kelime odaklı ve ziyaretçi çekebilmek için yapılır.

SEO Uzmanı kimdir?

SEO konusunda artık neredeyse her şeye hakim kişilere SEO uzmanı denir. Neredeyse yazmamızın sebebi SEO’ya tümüyle hakim olmak çok zordur. Uzman olduğunu iddia eden birçok kişi vardır. Referanslarına bakarak bir kişinin SEO uzmanı olup olmadığı anlaşılabilir. SEO uzmanları web siteyi istenilen kelimede yükseltebilir, kaynakları verimli kullanır, cezaya girmiş web siteleri kurtarabilir.

SEO Uzmanı olmak için Yapmanız Gerekenler

SEO Uzmanı olmak zaman ister. SEO uzmanı olmak ve bu süreci hızlandırmak için çeşitli yöntemler vardır.

  1. Tecrübe Edinin!

SEO uzmanı, tecrübe edinmeden olunamaz. Arama motorları özellikle Google’ı sürekli test edin. İçerik yöntemleri, backlink çeşitleri ile bu testleri gerçekleştirebilirsiniz. Bazı yöntemleri uygulayınca daha hızlı ve kolay yükselişe geçtiğinizi göreceksiniz. Sahip olduğunuz bilgileri kullanmaktan çekinmeyin.  Sürekli yeni bir şeyler deneyerek Google ve diğer arama motorlarını daha iyi tanımaya çalışın. Google’ın yöntemlerinize nasıl tepki verdiğini iyice kavrayın.

  1. Yayınları takip edin!

SEO uzmanı olabilmek için blogları, yazıları, kitapları okumanız; forumları takip etmeniz gerekir. Sadece kendi tecrübeleriniz yeterli olmayacaktır. Bu kural sadece SEO için değil her iş için geçerlidir. SEO ile uğraşan insanların tecrübelerini de okuyun, araştırın. Onların tecrübelerini okumak sizi hızlandırır. Belki aylarca tek başınıza öğrenemeyeceğiniz bir şeyi bir dakikada öğreneceksiniz. Diğer SEO uzmanlarının tavsiyelerini okumak, dinlemek sizi daha iyi bir SEO uzmanı yapacaktır.

  1. Türkçe kaynaklar ile yetinmeyin!

Takip ettiğiniz kaynaklar sadece Türkçe olmasın. İngilizce içerikleri de takip edin. Bu, bilgilerinizi onlarca kez katlayacaktır. İngilizce ile tüm dünyadaki SEO incelemelerini okuyabilirsiniz. Google ve arama motorları lokal algoritmalar kullanmaz. Hindistan’daki algoritma ne ise Türkiye’deki de odur. Bu yüzden kaynaklarınızı her yerden sağlayın. İngilizce kaynak sayısı Türkçe’ye göre binlerce kat fazladır.

  1. SEO sabit değil dinamiktir!

Arama motorlarının algoritmaları sabit değildir. Sürekli olarak daha iyisi için güncellenir. Bu güncellemelerdeki değişikler arama motorları tarafından paylaşırılır. Yayıncılara SEO’nun nasıl yapılması gerektiğini anlatır. Ama yayıncıların işe yarayan yöntemleri kendisi bulması gerekir. Örneğin Google, ücretli alınan backlinkler için web sitelerine yaptırım uygulayacağını söyler. Ama backlink satın almadan ciddi kelimelerde yükselmek neredeyse imkansızdır. Bu yüzden sadece arama motoları tavsiyelerini dinlemek başarı sağlamayabilir.

  1. SEO araçlarını kullanın!

SEO uzmanlarının hepsi Search Console, Alexa, Moz, Ahrefs, Semrush, Google Analytics gibi SEO araçlarını kullanır. Bu araçlar analiz yapmanızı ve doğru müdahalelerde bulunmanızı sağlar. SEO rakipleri geçmeyi amaçlayan uygulamalardır. Bu yüzden bu araçlar ile rakiplerinizi ve kendi sitenizi daha iyi tanıyabilirsiniz.

  1. Sabırlı olun!

Yaptığınız işlemlerin tepki vermediğini, beklentinizin altında kaldığını görebilirsiniz. Kelimelerde yükseliş yerine düşüşler yaşayabilirsiniz. Bu yüzden sabırlı olmak, daha iyisini yapabilmek için daha çok araştırmak ve daha çok denemek gerekir. Google ve diğer arama motorlarını çözümleyebilmek zordur. Bu konuda emin olan kimseler bile yıllar sonra yanıldığının farkına varabilir. Bu yüzden SEO uzmanı olmak için sabırlı olmak gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz