Sosyal güvencesi olmayanlar kredi kartı sahibi olabilirler mi?

0
684

Sosyal güvencesi olmayanlar kredi kartı sahibi olabilirler mi?

Bankalar birçok müşteriye hitap etmesi için pek çok ürün çıkartmaktadır. Bu ürünleri çıkartırken de müşteri potansiyeli ve işe yararlık durumu göz önünde bulundurulmaktadır. Kredi kartı bu ürünlerin başında gelmektedir. Günümüzde kredi kartı kullanmayan kişi sayısı nerdeyse yok denecek seviyededir. Bu nedenle en aktif olarak kullanılan ve oldukça avantajlı sayılan kredi kartı hemen hemen her kesim tarafından da kullanılmaktadır. Peki kredi kartı nedir, kredi kartı çıkartırken neler gerekir ve kredi kartı çıkartmak için illa sigortalı bir işimizin mi olması gerekir? Tüm bu soruların cevabımı yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı çoğu zaman nakit ihityacınızı karşılayacak ve alış verişinizde kullanabileceğiniz bir bankacılık ürünüdür. Sizin durumunuza göre belirli bir limit doğrultusunda tanımlanan kredi kartı bu limit doğrultusunda kullanıma aktif hale gelmektedir. Kredi kartı limitiniz kadar dilerseniz kredi kartınızdan nakit avans çekerek nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz dilerseniz de alış verişlerde kullanabilirsiniz. Yanınızda nakit taşımayı sevemeyenlerdensiniz kredi kartı kullanımı size cazip gelecektir.

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi kartı alabilmeniz için bankaya başvuru yapmanız gerekmektedir. İster banka şubelerinden isterseniz her bankanın kendi dijital uygulamalarından rahatlıkla kredi kartı başvurusunda bulunmanız mümkündür. Günümüzde dijital uygulamaların çok fazla kullanılması sebebi ile artık şubelere gitmeden kredi kartı çıkartabilmeniz mümkündür.

Kimler Kredi Kartı Alabilir?

Kredi kartı alabilmeniz için her bankanın yapmış olduğu ön araştırma farklı olabilmektedir. Bazı bankalar başvurularda çok esnek davranırken bazı bankaların sert kuralları olabilmektedir. Ancak genel olarak bakmak gerekirse kredi kartı alımında dikkat edilecek hususları şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Düzenli bir geliri olmak
  • Daha önce gecikmiş ya da takibe alınmış bir ödemenin olmaması

Bu gibi kriterler genellikle her bankanın baktığı ve şart olan kriterlerdir. Peki kredi kartı alabilmek içn sigortalı bir işinizin olması şart mıdır? Aslında bu sorunun cevabı da bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar düzenli bir geliri olmayan ya da sigortasız bir işte çalışan kişilere asla kredi vermezken bazı bankalar daha esnek davranarak kredi kartı verebilmektedir. Örneğin ev hanımlarına kredi veren pek çok banka bulunmaktadır. Bu durumda hanedeki gelir baz alınmaktadır. Genel olarak ilk başvuruda kredi kartı limiti düşük tutulur ve zamanla ödeme performansına göre limit arttırılır. Söylediğimiz gibi her bankanın kredi politikası farklı olduğu için uygulamalar değişebilmektedir. Burada önemli olan bankanın o kişinin kredi kartını borcunu ödeyip ödemeyeceği konusunda tatmin olmasıdır. Yani banka o kişinin kart borcunu ödemesi konusunda tatmin olmuşsa düzenli bir geliri olmasa da ya da sigortası olmasa da o kişiye kredi kartı tanımlamaktadır. Özel bankalar bu konuda daha esnek davranabilmektedir. Genel olarak öğrencilere ya da ev hanımlarına belirli bir limit doğrultusunda kredi kartı tanımlaması yapmaktadır. Bu limite göre ödeme performansını inceleyen banka zaten ödemesini düzensiz bir şekilde yapanlarla yoluna devam etmez, ancak ödemelerini düzenli olan kişilerle limit artırımına gider ve başka bankacılık ürünlerinin de kullanımı için o müşteriye çeşitli imkanlar sağlar.

Kaynak: https://www.bankalar.org/bilgi-merkezi/kredi-kartlari/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz