Sosyal Medyada Fenomen Olmanın 10 Yolu

0
5264

Sosyal Mecralarda nasıl ‘fenomen’ olabilirim? Sorusu çoğu aktif kullanıcı kitlesinin ortak amaçlarından biri haline gelmiş bulunuyor. Facebook, Twitter, YouTube ‘dan ünlü olan isimler bir bir arttıkça, görenler de fenomen olmak istiyor. E tabi istenmeyecek gibi de değil ünlü olmak bir yana diğer avantajları da çok cezbedici. Biz bu yazıda sosyal ağlarda favori bir hesaba nasıl sahip olabileceğinizi anlatan 10 tüyo paylaştık. Bu taktikleri sosyal medya hesaplarınıza doğru zamanlamalar ile uygulayarak fenomen olma yolunda adımlarınızı atabilirsiniz. Eğer sıfırdan başlıyorsanız başlangıç olarak;

Sosyal Medyanın internetin ortaya çıkması ile birlikte gelişim süreci başladı ve gerçekten başlı başına kocaman bir sektör haline geldi. Zaten sosyalliğin form değiştirmesinin aktifliğinden bir şeyler kaybettireceği pek düşünülemezdi. Fakat ne yazık ki ruh kaybedildi. Fenomen kavramı geçmişte yok iken günümüzde aşina olduğumuz bir sözcük oldu. Fenomen kelimesinin tartışmaya kapalı bir şekilde ilk olarak Twitter ‘da ortaya çıktığını hepimiz biliriz. Zamanla sosyal medyanın büyümesi ile fenomenler de resmen bir meslek sahibi oldu. Ünlü, para sahibi, itibar sahibi insanlar haline gelebildiler. Medya kurumlarından reklam ve PR teklifleri aldılar. Pazarlamacılıkta klasik reklam daha az olmakla birlikte sosyal medyada fenomenler üzerinden PR günümüzde en çok tercih edilen ve en çok verim elde edilen tanıtım yöntemidir. Dünyaya yayılan Nusr-et bildiğiniz gibi sosyal medyadaki fenomenler yolu ile insanlara ulaştı ve ünlü oldu, peki ya bu bir PR çalışması mıydı? Henüz bilinmese de bu yönde bazı iddialar var, eğer bu iddialar doğru ise Nusr-et ‘in çalıştığı medya ajansını tebrik etmek gerekir çok muazzam bir iş çıkardılar.

Sosyal Medyada Fenomen Olma Yolları Nelerdir?

Sosyal medyada temel olarak güncel, mizahi ve siyasi içerikli paylaşım ‘post’ yapan hesaplar fenomen. Sizler de fenomen olmak istiyorsanız bu konular altında içeriklerinizi yoğunlaştırmanızı öneririm. Şimdi de diğer önemli yolları verelim;

  1. Hesabınızla İlgilenin

Hesabın profil fotoğrafı, kapak fotoğrafı, bio bilgileri ilk bakışta potansiyel takipçi için önem arz eder. Bu yüzden hesabınızın bu verilerini zaman zaman güncelleyin ve kaliteli tutun. Ayrıca hesabınızın güvenlik ayarlarını da doğru bir şekilde yaparak ihmal etmeyin ki sağlıklı bir şekilde yolunuza devam edebilesiniz.

2. Kaliteli Paylaşımlar Yapın

En başta belirtmeliyim ki bu işin en önemli noktası paylaşım yani içeriktir ve bu konunun bir madde içerisinde anlatılması mümkün değildir. Ancak sizlere sosyal medya üzerinde paylaşıma dair en önemli bilgileri vererek fenomen olmanıza yardımcı olacağım.

  • Güncel konularla ilgili paylaşımlar yapmak.
  • Düzenli paylaşım yapmak.
  • Çeşitli konularda paylaşım yaparak tektip bir hesap olmaktan uzak durmak.
  • Paylaşımları video, resim (caps,ss ve türevi) ile desteklemek.

Üzerinde muhakkak durulması gereken önemli kurallardır!

3. Reklamınızı Yapın

Dozunu kaçırmamakla birlikte yukarıda bahsettiğimiz ve önerimiz olan PR tekniği ile hesabınızın reklamını doğru zamanlarda yaparsanız, ve biraz şansınız da varsa belki 1 gün içerisinde on binlerce yeni takipçiye ulaşabilirsiniz.

4. Etkileşimde Bulunun

Fenomen hesapların ortak özelliklerinden birisi de takipçileri ile etkileşimde bulunmalarıdır. Facebook’ta atılan yorumlara cevap verme, Twitter’da atılan mentionlara cevap vermek takipçilerinizin sizi başkalarına önermeleri için bir kapı açar. RT, Paylaşım yollarıyla da diğer hesaplarla etkileşimde bulunmak, aktifliğinizi gösterir.

5. Nitelikli Re-Post Yapın

Bahsettiğimiz RT, Paylaşım işlemlerine sosyal mecralarda genel olarak Re-Post (yeniden paylaşım) adı verilir. Re-Postlar altın değerindedir yani yeri geldiğinde sizi rezil de eder fenomen de! O yüzden kaliteli paylaşımları re-postlayın ki hesabınız da o kadar kaliteli olsun.

6. Gündeme Uyun

Gündem sosyal medyada kullanıcı trafiğinin akışının belirlendiği bütündür. Gündemde olan konular üzerinde paylaşımlara yönelmek her zaman fenomen olmak isteyenler için daha iyi olacaktır çünkü daha fazla kişiye ulaşabilirler ve daha fazla takipçi kazanabilirler. Gündeme uygun olarak çeşitli; mizah, yorum, şarkı paylaşımları yapanların fenomenler statüsünde yer aldığını görebilirsiniz.

7. Fenomenleri İnceleyin

Dünya ve insanlar nasıl değişiyor ise, sosyoloji bilimi de değişiyor. Sosyallik kavramı doğrudan sosyal medya ağları ile ilişkili olduğu için fenomenlik katı kurallara hiçbir zaman bağlı kalmıyor. Yani bu işin bir kitabı, raconu yok. Döneminizde en çok tutulan sosyal medya fenomenlerinin hesaplarını inceleyerek buradan kendinize çıkarımlar yaparak hesabınızı yönetmeniz sizin de fenomen olabilmeniz ve ya kalabilmeniz açısından önem arz eder.

8. Taraflı Olmayın

Eğer siyaset, spor gibi fanatiklik arz eden kategorilerde paylaşımlar üretmiyor ve daha büyük kitleler hedefleyerek örneğin mizah alanına yöneliyorsanız. Tarafıszlık ilkesini her paylaşımınızda bulundurmanız gerekir. Çünkü iki taraftan birisi muhakkak sizi takibi bırakır. Ve bu fenomen olmanızı zorlaştırır.

9. Hile Yapmayın

Bot ile Re-Post yaptırma, posta beğeni attırma, takipçi satın alma, önceden kasılmış bir hesabı satın alma gibi işlemlerden kesinlikle uzak durun. Bu tür işlemler sizi hiç bir yere götürmez taşıma suyla değirmen döndürmüş olursunuz. Oysa ki doğal yollarla kazandığınız takipçiler daha sağlıklıdır ve geri dönüşü çok daha verimli olur. Çok basit bir örnekle satın aldığınız bot takipçi sizi sokakta görünce fotoğraf çektirmek isteyemez, çünkü öyle birisi yoktur!

10. Sabırlı Olun

Sadece sosyal mecralarda değil tüm internet aleminde bir iş yapıyor iseniz sabır her zaman gereklidir. Gelişim grafiğiniz düzenli olarak artsa bile zamanla bu işe olan şevkiniz kırılabilir ve ya ilginiz azalabilir. Bırakmayın, fenomen olmak için her şeyden önce biraz da zaman gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz