SpaceX şirketi nedir? Ne iş yapıyor?

0
1223

SpaceX Şirketi Ne İş Yapıyor?

SpaceX, Paypal’ı satarak ciddi bir gelir elde eden Elon Musk’ın, uzay projelerini gerçekleştirme amacıyla kurduğu bir şirkettir. Merkezi Amerika’nın Kaliforniya eyaletindedir.

SpaceX’in Verdiği Hizmetler Nelerdir?

SpaceX şirketi, Mars’ın kolonileştirilmesini sağlamak amacıyla, uzay taşımacılığının maliyetini düşürme hedefiyle Elon Musk tarafından kurulmuştur. Şirketin temel olarak yaptığı iş, uzay seyahatleri ve uzay taşımacılığıdır. Mars’ta insanların kolonileşebilmesi adına çalışmalar yapmaktadırlar ve bu yönde çalışmalar yürüten özel sektörün en büyük şirketi konumundadırlar.

Şirketin amacı, uzay seyahatlerinin maliyetini en aza indirerek, bu işin daha kolay yapılmasını ve bundan kâr elde edilebilmesini sağlamaktır. Bu yönde sayısız çalışma ve deneme yapan SpaceX, daha önce özel sektör tarafından yapılamamış olan bir şeyi başararak ciddi anlamda yol kat etmiştir. SpaceX, uzay seyahatinde kullanılan bir roketi seyahat dönüşünde yeryüzüne sağlam bir şekilde indirmeyi başarmış ve bu roketi tekrar tekrar kullanarak ciddi anlamda maddi tasarruf sağlamıştır.

SpaceX Hangi İşlerde Başarılı Oldu?

SpaceX’in başarılı olduğu en önemli işlerden biri kullanılmış roketi yeryüzüne sağlam şekilde indirebilmektir. SpaceX, özel sektörün finanse ettiği ve yörüngeye ulaşan ilk sıvı yakıtlı roketi fırlatmıştır. Bunun dışında, bir uzay aracını yörüngeye oturtan ve bu uzay aracını sağlam bir şekilde yeryüzüne geri getiren ilk özel sektör şirketidir. Ayrıca SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonuna uzay aracı gönderen ilk özel sektör şirkettir. SpaceX, son olarak da bir Tesla marka aracı uzaya başarı ile göndermiştir.

Yorum Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here