Steam yüklemeleri nasıl hızlandırılır?

0
704

Steam, PC oyuncuları için artık vazgeçilmez bir platform. Epic Game Store ve Google Stadia yavaş yavaş popüler olmaya başlasalar da oyun alışverişi konusunda Steam zirvede. Artık oyunlar çok yüksek boyutlara ulaştığı için indirme süreleri sıkıcı bir hal alabiliyor. Steam’de bu süreyi nasıl kısaltacağınız hakkında birkaç yol göstereceğiz.

İlk Önce İnternet Hızınızı Kontrol Edin

Temel olarak ilk yapmanız gereken internetinizin hızınızı öğrenmektir, eğer sizin internet sağlayıcınız yavaş bir internet veriyor ise bunda yapabileceğiniz tek yol yeni bir sağlayıcıya geçmek veya paketinizi yükseltmek olacaktır. İnternet üzerinden hız testleri yaparak bu sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

İnternet hız testi işleminizi https://www.speedcheck.org üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer internet hızınız yeterli ancak Steam dışında da indirmeler yavaş ise bilgisayardan (bağlandığınız cihazdan) kaynaklı veya çok kişinin internet bağınıza bağlanmasından dolayı yavaşlık yaşıyorsunuzdur. Eğer sadece indirmeler Steam’de yavaş ise şu yolları izleyebilirsiniz:

Ayarlardan Arka Plan Yüklemelerine İzin Verin

Çevrimiçi oyunlar oynamıyorsanız arka plan yüklemlerine izin verebilirsiniz. Tüm oyunlar için veya belirli oyunlar için bu özelliği açabilirsiniz.

Bu özelliğe izin vermek için sol üst köşeden Ayarlar/İndirmeler/Oyun Esnasında İndirmeler İzin Verin kutusunu işaretleyiniz. Ancak arka plan indirmelerinin açık olmasını istemediğiniz bir oyun var ise mesela çevrimiçi oyunlarda bu oyun içi yavaşlamalara sebep olur. Kütüphanede Oyuna Sağ Tık / Özellikler / Güncellemeler / Arka Plan İndirmeleri başlığında arka plan indirmelerine hiçbir zaman izin vermeyin kutusunu işaretleyin.

Steam Bant Genişliği Ayarı

Steam Ayarlar/İndirme Menüsünde “İndirme Kısıtlamaları” bölümünde bant genişliğini arttırabilir veya sınırsız yapabilirsiniz, ancak bu işlem Steam’da indirme yaptığınız sırada internet üzerinde yaptığınız diğer işlemelerin hızını etkileyebilir.

Steam Yazılımını Görev Yöneticinde Ayarlama

Bir başka küçük ama etkili bir yol Steam’e görev yöneticisinden öncelik tanımak. Bunu yapmak için görev yöneticisini başlatın ve daha sonra Steam Client Service işlemini bulun. Bu servisin üzerine sağ tıklayın, çıkan pencerede öncelik ayarla veya öncelik ata yazan (Windows sürümüne göre değişebilir) kutucuğa basarak önceliği yüksek olarak ayarlayın. Bu işlem büyük bir indirme hızı sağlamasa da bilgisayarınıza diğer uygulamalardan önce Steam’e öncelik tanıması için ayar yapmış oluyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz