Steam’de İndirme Hızını Arttıracak 3 Öneri

0
9736

En çok tercih edilen lisanslı oyun platformu köklü Steam ‘de indirme hızı nasıl arttırılır? Bu yazıda hazırladığımız ipucu listesinde sizlere direkt etki edecek yöntemlerden bahsedeceğiz. Yönlendirdiğimiz şekilde adımları uygularsanız emin olabilirsiniz ki Steam oyun indirme hızında gözde görülür artış gerçekleşecektir.

Oyun dünyasının artık yeni şeklini almasıyla birlikte neredeyse tüm işlemler bilgisayarlara taşındı ve web üzerinden yürütülüyor. Tabi ki oyunların fiziksel hali de bunlardan nasibini aldı. Önceden atari kasetleri vardı daha sonra yerini CD ‘ler aldı daha sonra DVD, daha sonra USB, daha da sonrasında ise hafıza kartları ve artık cloud sistemler yani serverlar. Aslında kullanımı mantıklı olan da bu. Bir oyunu fiziksel CD halinde almak sanal olarak satın almaya göre oldukça pahalı oluyor çünkü madde ve dağıtım ücreti de fiyata yansıyor. Ayrıca çizilme,kırılma, çalınma gibi riskleri de beraberinde taşıyor. Oysa ki sanal ortamda bunlar söz konusu değil ayrıca taşınması da oldukça pratik. Tabii sanal ortamın internet üzerinden işlemesi ile birlikte hız sorunları da her alanda karşımıza çıkıyor. Oyuncuların sevmediği bir oyun olan oyun indirme süresini minimuma indirmek için size bir kaç öneride bulunacağız. Hadi başlayalım…

1Modem Hız Optimizasyonu

Steam’de indirme hızımızı arttırmak için yapmamız gereken işlemlerden en önemlisi tabi ki de internet hızımızı maksimum düzeye çıkarmayı amaçlamaktır. Bunun için yapacağımız en öncelikli işlem modem hız optimizasyon işlemleridir. Burada temel olarak bunu nasıl yapacağınızı anlatmamız malesef mümkün değil çünkü modem marka-modeliniz ve internet servis sağlayıcınız farklı olabilir. Bunu nasıl yapabileceğinizi “x marka y model modem internet hızı ayarları” gibi aramalarla Google ‘da aratarak bulabilirsiniz.

2Steam’e CPU Önceliği

Steam’in diğer CPU kullanan yazılımlar içerisindeki önem sırasını en yükseğe çıkararak daha iyi bir performans alabilirsiniz. Tabii ki bu indirme süresinin düşmesine de sebep olur. Bunu gerçekleştirmek için görseldeki işlemleri Görev Yöneticisi ‘ne ulaşarak gerçekleştirebilirsiniz.

3Sunucu Seçimi

Sunucu yani indirme serveri seçerken kendinize en yakın ve kullanım trafiği çok olmayan bir sunucu seçmeniz ciddi anlamda hıza katkı sağlayacaktır. Bu arada bant genişliği sınırını (bandwidth limit) limitsiz olarak ayarlamanız da maksimum indirme hızınıza ulaşmanıza imkan tanır. Bunu Steam ‘de Ayarlar bölümünde İndirmeler sekmesinden yapabilirsiniz. Bu arada hemen alttaki Cloud sekmesinden de İnternet Bağlantısı seçeneğini kendi internet hızınıza göre ayarlamanız optimize olacaktır.

Bunları doğru bir şekilde uygularsanız indirme hızınızda gözde görülür artış göreceğinize garanti verebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz