Tanıtım Yazılarınızın Etkili Olması İçin 5 Şey

0
1163

Tanıtım yazıları bildiğiniz gibi SEO çalışmalarında çok büyük öneme sahiptir. Tanıtım yazılarıyla sitenizin arama motoru sıralamasında yükselmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca farklı sitelerden doğal bir trafik elde etmeniz de mümkün olabilir. Google gözünde sitenizin değerinin artmasını da sağlayabilirsiniz. Sonuç olarak tanıtım yazısı tüm SEO çalışmalarının olmazsa olmazlarındandır.

Ancak elbette tanıtım çalışmalarının sağladığı faydalardan istifade edebilmek için bazı hususlara da dikkat etmek gerekiyor. Bu nedenle sizlere tanıtım yazılarının etkili olması için önemli olan unsurlardan söz edeceğiz.

  • Özgünlük

Tanıtım yazılarının amacına ulaşması için öncelikle özgün olması gerekiyor. Kopya içeriklerle yapılan tanıtımlar sitenize yarar değil zarar getirir. Bu nedenle mutlaka özgün tanıtım yazıları kullanmalısınız. Aynı zamanda yazıların ideal uzunlukta olmasına da önem vermeniz lazım. Çok kısa içerikler amacına ulaşamaz. Elbette size en az 1000 kelime gibi bir uzunluktan söz etmiyoruz. Fakat en azından 200 kelimeden daha uzun içerikleri tercih etmelisiniz.

  • Kalite

Tanıtım yazılarının kalitesi de önemli! Okuyucuya mutlaka bilgi kazandırmalı ya da yeni bir bakış açısı sunmalıdır. Tanıtımın etkili bir şekilde yapılmış olması gerekiyor. Kısaca geçiştirilmiş ve yeterince ele alınmamış olan tanıtımların da başarıya ulaşamayacağını artık bilmelisiniz. Tanıtım yazısını okuyan biri kendini ürün satışı yapılan bir pazarda gibi hissetmemeli! Kalite kullanılan ifadelerde saklıdır. Çok basit ve herkesin bildiği konuları işleyerek hazırlanan bir tanıtım yazısı eğer bir noktada farklılık sunmuyorsa vasattır. Bu tür tanıtım yazıları kullanmayın.

  • Yönlendirme

Tanıtım yazılarının istediğiniz etkiye ulaşması için okuyucunun psikolojisine girmeyi başarmalıdır. İnsanların endişesinin ne olduğu ve bu endişenin nasıl yok edileceğinin çok iyi tespit edilmesi ve tanıtım azılarının bu doğrultuda hazırlanması gerekiyor. Elbette içeriklerde net ve doğrudan ir yönlendirme olmasından söz etmiyoruz. Psikolojinin yönlendirilmesi kafi! Gerisi zaten gelecektir.

  • Alıcıya Odaklanma

Tanıtım yazılarının belirli bir kitleye odaklanarak yazılmış olması da önem taşıyor. Hedef kitleye hitap etmeyen bir tanıtım yazısıyla başarı elde edemezsiniz. Ayrıca amacınıza da ulaşamazsınız. Örneğin tesettür giyim sektörüyle ilgili bir tanıtım yazısında seksi, cesur gibi kelimelerle hazırlanan tanıtım yazılarının hedef kitlenin psikolojisine hitap etmesi mümkün olmaz. Bunun yerine ölçülü, muhafazakar gibi kelimelerin kullanılması gerekiyor. Alıcıya yani kullanıcıya odaklanılması bir noktada kaliteyi de etkileyebiliyor.

  • İmaj

Tanıtım yazıları aslında bir web sitesinin imajıdır. Nasıl bir imaj sunmak istiyorsanız tanıtım yazılarının da bu tarzda olması gerekiyor. Yani bir tarz da belirlemelisiniz. Okuyucunun yazıyı sonuna kadar okuması ne kadar önemliyse, okuduğunda aklında bir imaj kalması da o kadar önem taşıyor.

Sonuç olarak aslında tanıtım yazılarında sıraladığımız bu 5 unsurun birbiri ile çok bağlantılı olduğunu okurken siz de fark etmişsinizdir. Nasıl ki kalitesiz bir yazı aynı zamanda okuyucuyu yönlendirmekte yetersiz kalacaksa, bir imaj sunmayan yazının da belirli bir kalitede olması mümkün değil.

Tanıtım yazısı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz https://www.exclion.net/tanitim-yazisi adresini inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz