Tanıtım yazısı nedir? Hangi sitelerden tanıtım alınmalıdır?

0
1347

Tanıtım yazısı nedir?

Tanıtım yazısı; başka sitelerde yayınlamak için, SEO amaçlı, Google’da daha iyi sıralama elde etmeyi sağlayan yazılardır. Tanıtım yazılarındaki asıl amaç genellikle marka tanıtımı değil, backlink sağlamaktır.

Tanıtım yazısı nereden alınabilir?

Site sahipleri ile iletişime geçerek, R10.net gibi webmaster forum sitelerinden veya tanıtım yazısı ajanslarından tanıtım yazısı alınabilir. Bilinen haber siteleri dâhil neredeyse bütün siteler tanıtım yazısı satmaktadır. Tanıtım yazısı ücretleri 20-1500 TL arası değişebilir. Bu rakamlar site sahibinin ya da aracı kişinin/ajansın inisiyatifine kalmıştır.

Tanıtım yazısı hangi sitelerden alınmalıdır?

Genellikle kullanılan ölçütler farklı olabilmektedir. Temel olarak site ziyaretçi sayısı, ahrefs.com ve moz.com değerleri referans alınabilir. Tanıtım yazısı alırken benim aldığım ölçüt siteye girilmiş bir içeriğin Google‘da aldığı sıra ve bu sıranın fiyat/performans açısından verimli olmasıdır. Örnek vermek gerekirse “En İyi Aksiyon Filmleri” şeklinde bir içerik yayınlamış bir sitenin ilgili sayfası Google’da ilk 100’de yer almıyorsa rakamları iyi olsa dahi otoriter olmayan, verimsiz bir site olacaktır. Ayrıca spam skoru yüksek sitelerden tanıtım yazısı almak doğru olmayacaktır.

SEO amacı dışında marka tanıtımı yapmak isteyen site sahiplerinin tek dikkat etmesi gereken değer ziyaretçi sayısıdır.

Tanıtım yazısı nasıl olmalıdır?

Genellikle kabul edilen “ne kadar az link çıkışı o kadar verim” ilkesidir. Tanıtım yazısında hedef kelime hedef adres ile linklendirilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz