Tayland Kültürü Hakkında Bilmeniz Gereken 5 İlginç Bilgi

0
1118

Tayland Kültürü Hakkında Bilmeniz Gereken 5 İlginç Bilgi

Tayland ekonomik anlamda çok gelişmiş bir ülke olmasa da kültürel anlamda bir hazine olarak adlandırılabilir. Uzak Doğu Asya’nın en gözde turizm ülkelerinden biri olan Tayland tapınakları, doğası ve gece hayatı ile görülmeye değer bir ülkedir.

Türkiye vatandaşları için 30 günü aşmayan oturumlarda vize serbestliği de bulunmaktadır. Uzak doğu Asya kültürünü en iyi şekilde temsil eden bu ülkenin kültürünü gelin biraz daha yakından tanıyalım.

  • Genel Tayland Kültürü

Tayland’da Budizm kültürü egemendir. Hindistan’dan Çin’den Laos’dan etkilenmiş bir yapıda olan bu ülkede aile son derece önemlidir ve çocuklar ailelerine bakmakla yükümlüdür.

Taylandlılar için yemek ve alışveriş oldukça önemlidir. Asya kültürü ile iç içe geçmiş bir yemek kültürü bulunan Tayland’da da bizim yemek olarak görmediğimiz böcekler ve akrepler çerez niyetine yenmektedir. Bunun dışında sokak yemekleri kültürün önemli bir parçasıdır ve deniz mahsullerinden önemli bir mutfağa sahiptir.

  • Selamlaşma

Tayland’ın selamlaş şekli Hindistan etkisinden kaynaklı olarak Wai yani avuçlar birleşik ve kafa eğik bir biçimde gerçekleşmektedir. Bu ülkede yaşlılara saygı önemli olduğundan eğer sizden daha yaşlı biri ile selamlaşıyorsanız kafanız ondan biraz daha eğik olmalıdır. Aynı zamanda tebrik olarak da bu hareket kullanılır.

  • Tayland’da Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Kültürüne aşırı bağlı olan bir ülkede o ülkenin kurallarına uygun bir şekilde hareket etmek orada geçireceğiniz zamanların daha keyifli olmasını sağlayacaktır.

  • Öpücük ve el sıkışmadan uzak durun: Tayland’ın genel selamlaşma şekillerine uygun hareket edin ve sarılmak ve öpmek gibi eylemlerden kaçının.
  • Yüksek sesli konuşmayın: Tayland’da insanlar daha yavaş ve sessiz konuşur. Bu yüzden yüksek sesli konuşan insanlar hoş karşılanmaz.
  • Tapınaklara saygı gösterin: Tayland’da din son derece önemlidir. Bu yüzden tapınaklara giderken yerel halkın farklı gözükmeye çalışmayın uzun elbiseler giyin.
  • Bacak bacak üstüne atmayın: Avrupa kültüründe son derece normal olan bu davranış çoğu Asya ülkelerinde olduğu gibi burada da ayıp ve kaba bir hareket olarak kabul edilmektedir.
  • Hiyerarşinin Önemi

Hiyerarşi bu Asya ülkesinde son derece önemlidir. Özellikle günlük hayatta yaşlılar ve gençler arasında katı hiyerarşik kurallar vardır. Aynı zamanda mülk, servet, iş gibi konumlar hiyerarşiyi belirleyen diğer özelliklerdendir.

  • Tayland’da Giyim

Tayland iklim olarak sıcak bir ülkedir. Bu yüzden yerel kıyafetler genellikle boldur. Sizde burada bol elbiseler ve yaza uygun kıyafetler giyebilirsiniz.

  • Tayland’da Dil

Tayland’ın resmi dili Tayca’dır 44 milyon insanın bu dili bildiği düşünülmektedir. Tayca en zor dillerden biri olarak göze çarpmaktadır. Fonetik bir dildir ne kadar bilseniz de orada yaşamadan öğrenmeniz neredeyse imkansızdır.

Tayca konuşan insan bulmak ülkemizde neredeyse imkansızdır. Boğaziçi Tercüme Bürosu koordinatörlerine göre Tayca Tercüme için tercüman bulmak son derece zordur bu yüzden dillere göre fiyatlar daha fazladır.

Kaynaklar;

http://www.servcorp.co.th/en/blog/2014/thailand-business-etiquette/

http://livelovethank.com/tayland-a-gitmek-icin-17-sebep/

http://factsanddetails.com/southeast-asia/Thailand/sub5_8c/entry-3228.html

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz