Tekrar Isıtıldığında Zehirleyen Yiyecekler

0
4998

Hangi yemekler yeniden ısıtıldığında zehirler? Tekrar ısıtıldığında zehirleyen gıdalar.

Dünya’nın neresinde olursak olalım dondurma kabının içerisinden mutlaka dolma çıkar 🙂 Bu tekrar yenmek üzere saklanmış bir yiyecektir. Evlerde insanlarımızın yaptığı yemek bol gelince artar ve bu artan yemek de sonradan tüketilmek üzere bir saklama kabına konulur ve buzdolabına kaldırılır. Yeneceği zaman da mikrodalgada ve ya ocakta ısıtılarak tekrar tabaklara alınır. Ardından da afiyetle yenir. Bu çoğunlukla kullandığımız bir yöntem olsa da maalesef gıda uzmanları bazı gıdaların tekrar ısıtıldığında ciddi bir sağlık sorunu olan zehirlenmeye yol açabileceğini söylüyor. Doğrudur ki bazı gıdaları tekrar ısıttığınızda zehirleyebilir!

Tekrar Isıtıldığında Zehirleyen Yiyecekler

Patates

Fast food yiyeceklerin hemen hemen hepsinde rastladığımız ve bunun yanında bir çok yöresel yemeğimizde de kullanılan bir besin olan patates oda sıcaklığında yavaş yavaş soğutulduğunda ne yazık ki zehirleyici özellik kazanabiliyor. Bakteriler tarafından üretilen toxin olan Bötülizm gıda zehirlenmesi demektir ve kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden patatesli yemekler hemen dolaba kaldırılmalıdır eğer oda sıcaklığında soğutup tekrar ısıtırsanız dikkatli olmanız gerekir.

Pirinç

Sağlıksız koşullarda bekletilen pirinç yani pilav oda sıcaklığında bekletilirse zararlı bakteriler üremeye başlar ve tekrar ısıttığınızda da bu bakteriler ölmez. Siz yerken vücudunuza girer ve gıda zehirlenmesi yaşarsınız. Bu nedenle hemen buzdolabında saklamanız gerekir.

Tavuk

Kırmızı et fiyatlarının çok pahalı olması nedeniyle Türk insanın et ihtiyacını karşılamak için yöneldiği ucuz ve lezzetli bir protein kaynağı olan tavuk da tekrar ıstıldığı zaman sorun yaratabiliyor. Tavuk nerede soğursa soğusun yeniden ısıtldığında protein zincirindeki dizilim bozulur bu yüzden dikkatli olmak gerekir. Eğer ısıtılacak ise iyice ısındığından emin olunmalıdır.

Yumurta

Zaten yumurtanın tekrar ısıtıldığına neredeyse hiçbir evde denk gelemezsiniz fakat ola ki ısıtmayı düşünürseniz sakın denemeyin. Yüksek protein oranıyla tanınan yumurta ikinci kez ısıtıldığında protein zinciri parçalanır ve bu da sizi zehirler.

Ispanak

En sağlıklı besin gruplarından biri olan yeşilliklere dahil olan ıspanak içerisinde demir ve nitrat bulunduran bir gıdadır. Yeniden ısıtılan nitrat, nitrite dönüşür. Nitrit bir toksittir ve bu nedenle ıspanak tekrar ısıtıldığında zehirleyen bir yiyecektir.

Mantar

Lezzeti ve besleyiciliğinin yanında zehirlemesi ile ünlü olan mantar hemen tüketilmesi gereken bir yiyecektir. Tekrar ısıtıldığı zaman tıpkı tavuk gibi protein dizilimi bözulur ve buda sindirim problemlerine yol açar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz