Telefon Ekranının Kırılmaması İçin 6 Öneri

0
6210

Akıllı telefonunuzun ekranı telefonun en önemli donanımsal parçası denilebilir çünkü bütün komutlar ekrandan iletilir. Yeni aldığınız akıllı telefonun ekranının kırılması cihazınıza ve size fiziki tehlikeler oluşturur. Ayrıca fazladan maddi yük olarak da cebinize yansır. Ekranınızın kırılmaması için bazı önemler almanız gerekmektedir. Bu yazıda ekranınızı çatlama,çizilme ve kırılmaya karşı korumak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsedeceğim.

Hepimizin bildiği gibi Türkiye şartlarında orta seviye bir akıllı telefon almak için en az 800 TL ‘lik bir bütçeyi gözden çıkarmamız gerekiyor. Piyasanın durumu şu an için bu şekilde. Aldığımız telefonu doğal olarak sürekli değiştirmemek ve verimli kullanabilmek için düzenli olarak bakım yapmalı, korumalı ve bu konuda biraz da bilgi sahibi olmalıyız. Telefonumuzu korumak için gerçekten oldukça fonksiyonel ve ucuz yollar üretildi ve neredeyse ülkenin her yerinden, her telefoncudan bu yollara kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Telefon için plastik, deri ve ya metal kılıflar, ekran için şeffaf film ve koruyucu cam ekranlar gibi ek aksesuarları ucuz fiyatlara satın alarak telefonumuz için olası kırılma, çizilme gibi tehlikelere karşı büyük oranda koruma sağlıyor.Ekran kırılmadan, çizilmeden önce alacağınız yaklaşık 15 TL ‘lik bir önlem ve bazı yöntemler ile telefonunuzun kullanım ömrünü daha da uzatabilir ve bilinçli bir kullanıcı olabilirsiniz.

Bu yazıyı Google ‘a ‘Ekran kırılırsa ne yapmalıyız?’ aramasını yapmamanız için yazıyorum. Bu yazıyı yazma fikri dün telefonumun elimden düşmesi ile oluştu. Yaklaşık 1.50 cm ‘lik bir tutuş yüksekliğinden yere yüzüstü (ekran yüzeyine) sert ahşap zemine düşen akıllı telefonuma taktırdığım koruyucu kırılmaz cam kırıldı ekranım sağlam kaldı. Önceden yapmış olduğum 15 TL ‘lik bir harcama ile bana 100-200 TL ‘ye gelecek bir masrafın önüne geçmiş oldum.

İşte ekranınızın kırılmaması için alabileceğiniz 6 önlem;

1Kırılmaz Cam Taktırın

Uygulayabileceğiniz en etkili yöntem budur. Telefonunuzu elinize alın herhangi bir telefoncuya gidin ve telefonunuzun modeline uygun bir kırılmaz cam taktırın. Dilerseniz e-ticaret siteleri üzerinden de sipariş edip evinizde kolaylıkla kendiniz de takabilirsiniz. Oldukça ucuz ve işe yarar bir yoldur.

2Kapaklı Deri Kılıf Kullanın

Diğer kılıflardan farklı olarak kapaklı deri kılıflar sadece telefonunuzun arka kapağını korumakla kalmaz ayrıca ekranı da büyük oranda darbelere karşı korur. Artık bazı kullanıcılar tarafından estetik olarak görülmese de bir kaç sene öncesine kadar bu kılıflar Türkiye’de oldukça popülerdi.

3Harici Dokunmatik Ekran Kalemi Kullanmayın

Eğer telefonu aldığınız zaman telefonla birlikte gelen bir dokunmatik ekran kalemi (stylus) yok ise dışarıdan herhangi bir markanın, telefonun kalemini kullanmayın. Telefonu parmaklarınızla kullanmayı tercih edin bu ekran sağlığı açısından oldukça önemlidir.

4Ekranı Diğer Elektrikli Cihazlardan Uzak Tutun

Telefonunuzu bilgisayar, televizyon, hoparlör gibi elektromanyetik alan oluşturan diğer cihazlarla fazla yakında bulundurmayın ve temas ettirmeyin. Bu hem telefonun işlemcisine hem de ekranına zarar verir. Zamanla ekranda renk kaybı, solma gibi problemler oluşturabilir

5Güneş Altında Fazla Bekletmeyin

Dokunmatik ekranlar hassastır ve güneşten gelen diğer ışınları da algılarlar ve ya fazla sıcaktan zarar görebilirler bu yüzden telefonunuzu kullanmadığınız zamanlarda bıraktığınız yere dikkat edin gölge yerlere koyun.

6Ekranı Temizleyin

Ekranı düzenli olarak temizlemekte dokunmatik olarak olmasa da görüntü kalitesi olarak zaman içinde oluşabilecek kayıplara karşı bir duvar olabilir. Ekranı temizlerken mikrofiber kumaş türlerini tercih etmenizi öneririz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz