Telefona Virüs Girdiği Nasıl Anlaşılır?

3
56369

iPhone telefonlarda pek sık rastlanmasa da Android akıllı telefonlar için kabus sayılabilecek bir durum olan virüslere karşı neler yapacağını insanlar bilemiyor. Android işletim sistemine sahip akıllı telefonların iPhone ‘lara oranla çok daha özgür bir kullanıma sahip olduğu herkes tarafından bilinir. Fakat bu özgürlük teknoloji alanında uzman olmayan kullanıcılar için bir dezavantaja dönüşebiliyor. Telefona çeşitli uygulamalar, siteler ve diğer dış faktörler aracılığı ile virüs bulaşabiliyor bunun sonucunda ise telefon bozulabiliyor. İster iPhone ister Android bir akıllı telefon olsun hiç kimse bozuk ve virüs bulunan bir telefon kullanmak istemez. Bu yazıda telefona virüs girdiği nereden ve nasıl anlaşılır sorusuna net cevaplar bulabilirsiniz.

Öncelikle ister iPhone yani iOS işletim sistemine sahip olan bir akıllı telefon ister Android işletim sistemine sahip herhangi bir akıllı telefon olsun virüs bulaşıp bozulma riski her ikisi içinde geçerlidir. Bu bağlamda aralarındaki en temel fark iPhone daha kapalı ve kendini koruyan aynı zamanda kısıtlayan katı bir yapıda çalışırken Android telefonlar kullanıcının istediğini yapabilmesi adına daha özgür ve açık bir sistemle çalışmaktadır. Bu sebepledir ki ‘Android > iOS’ tabiri teknoloji uzmanları tarafından kullanılır. iPhone daha çok sıradan iş hayatına sahip insanlar için üretilirken Android daha üst düzey teknoloji bilgisine sahip uzmanlara yönelik oluşturulmuş bir akıllı telefon işletim sistemidir.

Telefonumuz bozulduğunda insanların aklına ilk olarak virüs faktörü gelir, fakat bunun bir çok faktörü vardır. Virüsler kullanıcının hatalı kullanımı sebebiyle telefonlara bulaşır ve muhtelif yollarla telefona zarar vererek bozarlar.

Telefona Virüs Girdiğini Nereden Anlayabiliriz?

Bunları birkaç ortak madde ile açıklayacağız.

Bataryanın Aşırı Isınması

En sık görülen virüs belirtilerinden birisidir. Virüsler her zaman fazladan RAM inize yük bindirir ve telefonu daha fazla iş yapmaya zorlar. Batarya sürekli olarak ısınıyorsa bu hem donanımsal hem de yazılımsal tehditler oluşturur. Arka planda çalışan gereksiz uygulamalar ve ya bilgilerinizi kaydetmek isteyen kötü amaçlı virüsler bataryanın ısınmasına sebebiyet verir.

Fazla Veri Transferi

Bu İnternet ile bilgi transferi yaparak sürekli aktif olan virüs türlerinde görülen bir belirtidir. Eğer hücresel veri kullanımınız olması gerekenden yani kullandığınızdan daha fazla görünüyorsa bir an önce telefonunuzu kontrol edin veya ettirin. Çünkü bu tür virüsler sadece telefonunuz bozmakla kalmıyor korsan yazılımlar tarafınca kişisel bilgileriniz İnternet üzerinden başka sunuculara aktarılarak kötü amaçla kullanılmak üzere başkalarının eline geçiyor.

Reklamlar ve Bilinmeyen Uygulamalar

İstemediğimiz uygulamalar temel olarak güvenilmeyen kaynaklardan bilinmeyen yazılımlar yüklenildiği zaman yazılımın içinde gömülü olarak ve ya ek olarak akıllı telefonda yerini alır. Bunlar önceki iki maddede bahsettiğimiz fazla veri transferi ve bataryanın aşırı ısınması faktörlerini tetikler, buna ek olarak da reklamlar aracılığıyla başkalarının sizin üzerinizden para kazanmasına zemin hazırlar. Herhangi bir işlem yaparken, örneğin WhatsApp ‘da video izlerken karşımıza alakasız bir reklam gelebilir oysa ki WhatsApp ‘da reklam kesinlikle bulunmaz bu virüslerin telefonumuza bulaştığına işarettir.

Düşük Performans ve Hız

Akıllı telefon olması gereken performansına oranla daha düşük bir performansla yani net olarak daha yavaş çalışmaya başladıysa bu da kesin olarak bir virüs belirtisi sayılabilir. Zamanla kasmalar ve performans düşüşü kendini daha çok belli eder, bir an önce telefonu virüslerden temizlemek gereklidir.

‘Unknown’ Mesajlar

Kullanıcıyı en zor durumda bırakan virüs etkisidir. Telefonu bozan virüsler kullanıcı adına rehberdeki kişilere reklam içerikli sahte mesajlar gönderir. Bunu bazen SMS yolu ile yapabilir bazen de WhatsApp, Messenger, Instagram DirectMessage gibi mesajlaşma uygulamalarını ele geçirerek de yapabilirler. Böyle bir sorunla karşılaşıldığında ilk yapılacak iş telefonun internet ile bağlantısını keserek bir an önce virüsü temizlemeye koyulmaktır.

Eğer telefonunuzda virüs olduğunu düşünüyorsanız Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir? yazımızı okuyarak virüsleri silebilirsiniz.

 

3 YORUMLAR

  1. Benim telefonuma Chrome den mesaj geliyor cihazınızda virüs bulaşmış diye ama güvenlik taramasında hiçbirşey çıkmıyor.
    Telefonuma gerçekten virüs bulaşmış olabilir mi?

  2. teröristler kısa mesaj yoluyla da-link olmaksızın- virüs gönderiyor. bilginiz olsun. fetöcüler (örnek: M.S. D. MSB çalışanı) maalesef kendilerini geliştirmiş ama kimsenin haberi yok

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz