Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir?

1
55184

Telefondan virüs nasıl temizlenir? Akıllı virüs temizleme programı indir, Android iOS telefon virüs silme işlemi nasıl yapılır? Telefonda virüs taraması nasıl yapılır? sorularına denk olan problemlerinizin tüm cevaplarını sizler için bu yazıda vereceğiz.

Akıllı telefonlarda en çok kullanılan işletim sistemlerinden Android veya iOS işletim sistemlerinde farklılıklar olsa da ikisi de bir şekilde dışarıdan virüs kapabiliyor. Kullanıcılar da bu rahatsız edici durumdan oldukça müzdarip. Kötü sonuçlar doğmaması için telefon sahiplerinin bir an önce güvenlik önlemlerini alması gerekiyor. Özellikle son günlerde ana hedefi bilgisayarlar olan “fidyeci virüs” akımının akıllı telefonlara sıçraması işten bile değil. Android ve ya iOS olsun akıllı telefon kullanıcılarının virüs taraması yaptırıp telefondan virüsleri temizlemesi, silmesi gerekiyor. Bundan önce telefonunuzda virüs olduğundan emin olmak isterseniz başlığa tıklayarak şu yazımızı okuyabilirsiniz;

Telefona Virüs Girdiği Nasıl Anlaşılır?

Bu yazıda telefonunuzdaki vürsleri nasıl temizleyeceğinizi detaylı bir şekilde anlatacağız bizi takip ederek adımları uygularsanız telefonunuzdaki problemlerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Telefonda Virüs Taraması ve Silinmesi

Öncelikle bize akıllı telefonumuzdaki virüsleri tespit ettirecek ve silecek bir uygulama gerekli ben Malwarebytes şirketinin ürettiği Anti-Malware yazılımını sizlere öneriyorum. Fakat siz isterseniz Kapersky, Avast, McAffe gibi siber güvenlik yazılım şirketlerinin uygulamalarını da tercih edebilirsiniz. Android ve iOS telefonunuzun marketine gidip yazılım indirdikten sonra telefonumuzu taratalım.

Eğer Anti-Malware yazılımını indirdiyseniz ona göre anlatıyorum;
Uygulamayı açtıktan sonra sol üstteki menü butonuna basalım ve Tarayıcı bölümüne giriş yapalım ve telefonumuzu zararlı virüslere karşı taratalım. Ardından programın bizi yönlendirdiği şekilde virüsleri temizleyelim.

Gereksiz Uygulamaların Silinmesi

Virüsleri sildik fakat telefonumuzda virüs olarak algılanmasa da virüs etkisi yapan uygulamalar olabilir. Bunlar gereksiz ve ek uygulamalardır ve telefonunuzun yavaşlamasına, şarjının erken bitmesine vb. sorunlara etken olabilir. Bunları telefonumuz Android ise Ayarlar > Uygulamalar bölümündeki uygulamalardan gereksiz gördüklerimizi kaldırarak silebiliriz.

Bu şekilde telefondaki virüslerden kurtulmuş olduk.

Antivirüslerle ilgili daha fazla bilgi almak için bakınız: www.antivirus.info.tr

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz