Tüketici Hakları

0
83

Dijital dünyanın hayatımıza girmesi ile beraber, tüm her şey bu mecradan yürütülmeye başlamıştır. Tüketici hakları ise tam olarak bu aşamada devreye girmiştir. İnternet üzerinden yapılan alış-verişlerde, belirli bir süre içerisinde iade edebilir ve paranızı geri alabilirsiniz. Fakat ürünü kullandıktan sonra, herhangi bir sorun ile karşılaştığınız zaman, bunun sorumluluğunu kabul etmeyen firmalar bulunmaktadır. Tüketici hakları yine tam olarak bu aşamada karşımıza çıkan detaylardan olacaktır. Elbette kişinin kendisinden çıkan sorunlar karşısında, satın aldığı ürünü geri iade ederek parasını geri alma hakkı, farklılık gösterir. Bu tamamen firmanın da inisiyatifine göre değişecektir.

Tüketici Şikayetleri Nereye Yapılır?

Tüketici şikayetlerinin nereye yapıldığı konusunda diğer yazımızda söz etmiştik. Fakat bu durumun başlı başına bir süreç olduğunu, özellikle de resmi durumda tüketici şikayetleri siteleri gibi sayfaların, resmi bir işleminin olmadığını bilmekte fayda olacaktır. Bu anlamda da tüketici şikayetleri, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı adı altında toplanan bir süreç haline gelecektir. Bu doğrultuda; il ve ilçe merkezlerinde, satıcıların e tüketicilerin arasında çıkan hem uyuşmazlığı hem de çatışmayı önleyebilmek adına, koordineli bir şekilde çalışmalar sürdürülmektedir.

Şikayetler tam olarak bu şekilde başlar. Tüketici sorunları karşısında ise oluşan hakem heyetlerinin vereceği bazı kararlar, tüketici mahkemeleri tarafından bir delil niteliğinde sunulur. Fakat tüketici mahkemelerine başvurabilmek içinde bazı maddi sınırlar gereklidir. Bu konuda oluşan maddi sınıra ulaştığınız zaman tüketici şikayetleri bakımından gerekli başvuruları da yapabilirsiniz.

Uyuşmazlık Çıktığı Zaman Tüketici Mahkemeleri Ne Yapar?

Bilindiği üzere tüketici olarak birçok farklı konuda şikayet oluşturabilir ve bunun devamında da hakkınızı arayabilirsiniz. Fakat bazı durumlarda, ilginç tüketici şikayetleri olduğunu göreceksiniz. Bu şikayetler sadece ilginç değil, aynı zamanda mahkemelerce ve firmalar tarafından da kabul görülmez. Fakat satıcı ve alıcı arasında uyuşmazlık olduğu zaman, tüketici mahkemelerinin bazı yaptırımları bulunur.

Eğer sizlerin de satın aldığı ve aynı zamanda herkes satışa sunulan bir mal, ayıplı ise gerek Bakanlık olsun gerek ise de tüketici örgütleri olsun, bu durum karşısında bazı yaptırımlar uygular. Bunların en sonunda ise, seri üretimi olan ürünün hem üretiminin hem de satışının durdurulmasıdır. Elinde bu ürünlerden kalmış ise, bu ürünlerin toplatılması içinde dava açılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz