WASD Tuş Kombinasyonu Nasıl Oluştu?

0
3328

Oyun dünyası ile içlı dışlı her gamer’in baştacı olan WASD tuşları sizce nasıl oluştu? Oyun alanında klavyedeki tuş kombinasyonları her zaman önemli bir yer sahibi olmuştur ve her gamer için özel bir tuş kombinasyonu vardır. WASD tuşunun ortaya çıkış hikayesi gerçektende çok garip. Ayrıca her oyuncunun bilmesi gereken cinsten.

PC, Playstation, xBox hatta MacOS başında oyun oynayan insanların sayısının teknoloji kitlesinin önemli bir bölümünü oluşturduğunu herkes bilir. Bazen efsane oyun CS bazen ise modernize edilmiş Crysis ile oyundan oyuna geçen bu kitlenin oyun oynarken ortaya çıkardığı konsantrasyonun benzerini hiçbir yerde görmeniz mümkün değil, oyunun büyüsü bu olsa gerek. Oyun oynarken özenle ayarlanan tuş takımları, fare hassasiyeti, ekran parlaklığı, ses seviyesi o insanlar için neredeyse hayati önem taşıyor. Ve oyuncu için karakterini istediği şekilde rahat rahat yönetebilmek başarı göstermek adına gerçekten önemli.

Genel olarak dünyada en yaygın olarak tercih edilen oyun türleri FPS ve RPG oyunları oluyor. FPS oyunlarda WASD yön tuşları RPG ‘de QWERTY skill tuşları kullanılıyor. Hatta bunlar için özel tasarlanmış klavyeler bile piyasada bulunabilir. Oyuncuların basmaktan yazısını aşındırdığı bu tuşların önemini her oyunda görebiliriz. Yeni çıkan bir oyunda eğer fabrika ayarlarında bulunan tuş ayarları WASD ve ya QWERTY değil ise gamerlar için o oyunun puanı en baştan bir kaç kademe düşürülür. Oyun dünyasının ritüeli halini almıştır bu olgu. Peki oyun sektörü oluştu oluşalı var olan bu WASD tuş kombinasyonunun hikayesi nereden geliyor? İşte bundan bahsedeceğiz.

WASD Tuşlarını İlk Kullanan Kimdir?

WASD tuşlarını ilk olarak sıraya koyan ve oyun karakterini yönetmek için kullanan kişi tarihte Dennis Fong yani oyun ismi ile “Thresh” olarak bilinir. Eski Quake oyuncularının iyi tanıyacağı bu isimin hangi ülkeden olduğunu tahmin etmek pekte zor olmayacaktır. Evet, Hong Hong – Çin. WASD tuşlarını yön tuşu olarak oyun dünyasına kazandıran isim Dennis ‘Thresh’ Fong ‘dur.

WASD tuş kombinasyonun atası Dennis Fong.

Hikayenin başlangıcı şu şekilde; 1997 yılında iyi bir Quake oyuncusu olan Dennis Fong dünyada ilk defa düzenlenen Quake Dünya Şampiyonasına katılır. Turnuvanın galibi olur. Ayrıca hemen ek bir bilgi verecek olursak Dennis turnuvadan sonra ünlü oyun programcısı aynı zamanda, Quake ‘in yapımcısı olan John Carmack ‘ın arabasını almıştır. 1997 Quake Dünya Şampiyonası ‘nın finalinde rakibini WASD tuş kombinasyonu ile mağlup eden Thresh isimli oyuncu bu şekilde tüm dikkatleri üzerine çekilerek tekniklerinin gözlemlenmesine sebep oldu. Onu gözlemleyen diğer gamerlar WASD tuşlarını tercih ettiğini gördüler ve temel olarak WASD fırtınası bu şekilde başlamış oldu.

Bu zamana kadar ZXC, WADX, ESDF gibi bir çok farklı kombinasyon deneyen oyuncunun ifade ettiğine göre abisi ile DOOM oynadığı sıralarda deneme-yanılma yöntemi ile bu kombinasyonun teknik olarak daha gelişmiş olduğuna karar kılmış ve kullanmaya başlamış.

Durmak bilmeden yayılan WASD yön tuşu takımı günümüzde de popülerliğini korumaya devam ediyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda bir evrime, değişime uğrayacak mı? Zaman gösterecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz