Waterboarding Nedir?

0
6997

Waterboarding, bir bez ve biraz su yardımıyla boğulma hissi yaratarak uygulanan bir işkence/eğitim türüdür.

Türkiye ‘de ilk olarak DAĞ II filminin askeri eğitim sahnesinde görülen ve izleyiciyi oldukça etkileyen bu hareket dünyada işkence ve sorgu yöntemi olarak kullanılıyor. Fakat son zamanlarda eğitim yönü ile tanınmakta ve kullanılmakta. Bir diğer ismi su tahtası olan bu yöntemin boğulma hissini panikli bir şekilde hissettirmesi oldukça etkili olmasını sağlıyor.

Tarihsel gelişim sürecinden bahsetmemiz gerekirse kesin olmamakla birlikte İspanyol Engizisyonu olayı ile birlikte ortaya çıkan işkence türlerinden biri olduğu söylenmekte. Politik olaylarla birlikte ABD ‘nin istihbarat kuruluşu olan CIA ‘in de esirlere sorgulama tekniği olarak kullandığı bilinmekte. Ayrıca birçok ülkenin de askeri eğitimlerinde dayanıklılık geliştirmek için Waterboarding (su tahtası) yöntemini kullandığı bilinmekte. Bunun yanında yurt dışında yaygın olarak maçları yapılan MMA (kafes dövüşü) sporcularının da antrenman yaparken bu yola başvurduğunu görebiliyoruz.

Waterboarding Nasıl Uygulanır?

Birey, sırt üstü ve ya ayaklar yukarı gelmek üzere eğimli bir şekilde yatırılır, sabitlenir. Vücudu çırpınmalara karşı koymak için bağlanır ve ya başka kişiler tarafından tutulur. Bireyin yüzü ıslak bir bez yardımı ile kapatılır ardından yukarıdan yavaş yavaş ve düzenli aralıklarla su dökülür. Eğimli tahta kullanıldığında su akciğere gitmeyeceği için, ölüm tehlikesi direkt olarak su yüzünden olmaz. Su tahtası yöntemi ani ölüm paniği ve acı yaşattığı için birey fazla dayanamaz.

Waterboarding Tehlikeleri Nelerdir?

Waterboarding uygulanan bireyde meydana gelebilecek sağlık olaylarına dair bazı bilgiler de verebiliriz.

Birey bu işkence sonucu; aşırı acıdan meydana gelen bayılma, eğer sırt üstü yatırıldı ise akciğere su gidebileceği için kuru boğulma (ikincil boğulma), akciğer hasarı, beyin hasarı, psikolojik hasar semptomlarını gösterir.

En son olarak da Waterboarding eğitiminin Türkiye ‘de tanınmasını sağlayan DAĞ II filmindeki “Affet” isimli sahneyi sizlere sunuyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz