Windows 10’da Ekran Çözünürlüğü Artırma

1
1900

Windows 10’da Ekran Çözünürlüğü Artırma

Windows 10’da kullanmanız gereken 3 faydalı ekran ayarı. Bir süredir izlememiş olduğumuz bir monitör, dünyayı içine alan büyük bir pencere. Saatlerce ayakta duran bu ekran harika bir izleme deneyimi sunuyor.

Windows 10 için kullanabileceğiniz bazı ekran ayarlarını göstereceğiz. Bu sayede ekranınızı çok daha verimli kullanabileceksiniz.

Windows 10′ da Metin, Simge Ve Uygulamaları Ölçeklendirme İşlemi

Geçerli bilgisayar standart çözünürlüğü 1080p’dir. Ayrıca, 2K ve 4K monitör kullanıcıları daha az değildir. Kullandığınız monitörün çözünürlüğü yüksekse, ekranda gördüğünüz her görüntü çok net ve net görünecektir. Ancak, çözünürlüğü artırmak, metinleri, uygulama simgelerini ve diğer nesneleri orijinal halinden çok daha küçük gösterebilir. Bunun için Windows 10 ölçeklendirme ayarlarını kullanabilirsiniz.

Windows 10’da Gece Kullanım Işığı Nasıl Aktif Edilir?

Bilim adamlarının son yıllarda üzerinde çalıştığı ve uykusuzluğun en büyük nedeni olduğu bilinen mavi ışık, tüm ekranların yansıttığı tehlikeli bir renktir. Yazılım geliştiriciler, mavi ışığın hızını düşürmek ve gece ışıkları adına uykusuzluk işletim sisteminin faydalı programlar eklemesini engellemek için kullanılır. Mavi ışığın yoğunluğunu azaltarak ve sarı ışığın yoğunluğunu artırarak, bu program monitörün neden olduğu uykusuzluk sorununun üstesinden gelmenize yardımcı olur. Bu özellik elbette Windows 10 ile birlikte sunuluyor.

Ayarlar> Monitör> Gece Işığı Ayarları’na gidin. Altta sarı bir ışık ve zamanlama ayar çubuğu göreceksiniz. Çubuğu sağa veya sola sürükleyerek gözlerinize uygun yoğunluğu seçin. En alttan, gün batımından gün doğuma kadar seçeneği etkinleştirmeli ve bilgisayarınızı kullanmaya devam etmeniz gerekiyor. Bulunduğunuz yere bağlı olarak, sarı ışık gün batımında aktif olacak ve gün doğarken aktif olmayacaktır.

Windows 10’da ClearType Nasıl Kullanılır?

Windows 10’da kullanabileceğiniz başka bir ayar ClearType ayarıdır. Bu uygulama, bir göz doktoruna benzer bir uygulama sunar ve gözlerinizin ne kadar görüp görmediğini test eder. Ayarlar> Arama Çubuğu’na gidin, ‘ClearType’ yazın ve ‘ClearType metnini ayarlaya tıklayın. Beliren pencerede ileri tuşuna basınız. Uygulama daha sonra sizden onlardan en net ve en iyi görünen metni seçmeniz için örnekler isteyecektir. Sizin için en iyisini seçin ve uygulamayı sonlandırın.

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz