Windows Yanında Linux’u Bilgisayara Kurma

0
1697

Windows’un yanında Linux işletim sistemini kullanmak mümkün. Kurulumu da oldukça basit.

  1. Öncelikle Windows işletim sistemi kullanırken hard disk’te alan açmak gerekiyor. Bunun için; Bilgisayar’a sağ tıklayıp “yönet” seçeneğini tıklayın. Ardından “Depolama” sekmesinde disk yönetimini tıklayın. Alan açmak için C ya da D sürücünüzdeki alanı kullanmanız gerekiyor. Bu yüzden ikisinden birini küçültmek gerekiyor. D’den küçültmek için, D’yi seçip sağ tıklayın ve “Birimi Küçült”ü seçin. Burada Linux için ayırmak istediğiniz alanı belirleyin ardından onaylayın. Boş alanın kaç mb tuttuğunu not edin.
  2. İndirmek istediğiniz Linux versiyonunu resmi sitelerden indirin. İndirdiğiniz dosya “.iso” şeklindedir. Herhangi bir USB boot programı ile iso dosyasını usb belleğinize yazdırın. “Unetbooting” programını kullanabilirsiniz.
  3. Linux’u USB’ye yazdırdıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Linux’u kurarken gelecek bir seçenekte sizden sürücü seçmenizi isteyecektir. Burada oldukça dikkat etmeniz gerekir. Ayırdığınız boş alanı seçin ve devam edin. Eğer yanlışlıkla Windows yüklü olan sürücüyü seçerseniz Windows yazılımınız silinir.

Bu işlemlerden sonra artık hem Windows hem Linux’u kurabileceksiniz.

Olası Sorunlar
Hangi Linux’u kuracağınıza karar vermediyseniz ihtiyaçlarınıza göre arama yapabilirsiniz.

.iso dosyasını USB’ye yazdırırken program kullanmanız şart. Unetbooting ile yapamadıysanız Rufus programı ile de yapabilirsiniz.

“Bilgisayarı yeniden başlatınca hiç bir şey olmuyor.” diyorsanız Bios ayarlarından ön yüklemeyi USB olarak değiştirmeniz gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz