WordPress 500 Internal Server Error Çözümü

0
599

WordPress’te 500 Internal Server hatası mı görüyorsunuz? Dahili sunucu hatası, en yaygın WordPress hatalarından biridir. Hata başka bir bilgi vermediğinden, yeni başlayanların çoğu bunu oldukça sinir bozucu buluyor. Bu yazıda, WordPress’te dahili sunucu hatasını nasıl kolayca düzeltebileceğinizi göstereceğiz.

Dahili sunucu hatası WordPress’e özgü değildir. Bir web sunucusunda çalışan herhangi bir web sitesinde olabilir. Bu hatanın genel doğası gereği, geliştiriciye hiçbir şey söylemez.

Dahili bir sunucu hatasının nasıl düzeltileceğini sormak, doktorunuza ağrının nerede olduğunu söylemeden ağrıyı nasıl gidereceğini sormak gibidir.

WordPress’teki dahili sunucu hatası genellikle eklenti veya tema işlevlerinden kaynaklanır. WordPress’te bildiğimiz dahili sunucu hatasının diğer olası nedenleri şunlardır: bozuk .htaccess dosyası ve PHP bellek sınırı.

Ayrıca , sitenin geri kalanı iyi çalışırken, yalnızca yönetici alanına erişmeye çalıştığınızda görünen dahili sunucu hatasını da duyduk .

Bununla birlikte, şimdi WordPress’teki dahili sunucu hatasını nasıl gidereceğimize bir göz atalım.

WordPress’teki dahili sunucu hatasını giderirken yapmanız gereken ilk şey, bozuk .htaccess dosyasını kontrol etmektir.

Bunu main dosyanızı yeniden adlandırarak yapabilirsiniz. htaccess dosyasını .htaccess_old gibi bir şeye dönüştürün. .htaccess dosyasını yeniden adlandırmak için , barındırma hesabınızın cPanel panosunda FTP veya Dosya Yöneticisi uygulamasını kullanarak sitenize giriş yapmanız gerekir .

Bağlandıktan sonra, .htaccess dosyası wp-content, wp-admin ve wp-includes gibi klasörleri göreceğiniz aynı dizinde bulunacaktır.

.htaccess dosyasını yeniden adlandırdıktan sonra, bunun sorunu çözüp çözmediğini görmek için sitenizi ziyaret etmeyi deneyin. Eğer öyleyse, dahili sunucu hatasını düzelttiğiniz için arkanıza yaslanın.

Diğer işlemlere geçmeden önce WordPress admin alanında Ayarlar » Kalıcı Bağlantılar sayfasına gittiğinizden ve herhangi bir değişiklik yapmadan kaydet butonuna tıkladığınızdan emin olun . Bu, gönderi sayfalarınızın 404 hatası döndürmemesini sağlamak için uygun yeniden yazma kurallarına sahip yeni bir .htaccess dosyası oluşturacaktır .

Bozuk .htaccess dosyası çözümünü kontrol etmek sizin için işe yaramadıysa, bu makaleyi okumaya devam etmeniz gerekir.

PHP Bellek Sınırını Artırma

PHP bellek sınırınızı tüketiyorsanız bazen dahili sunucu hatası olabilir. Bunu düzeltmek için WordPress’te PHP bellek sınırının nasıl artırılacağına ilişkin eğiticimizi kullanın .

Yalnızca WordPress yöneticinize giriş yapmaya veya wp-admin’inize bir resim yüklemeye çalıştığınızda dahili sunucu hatasını görüyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek bellek sınırını artırmalısınız:

  1. php.ini adında boş bir metin dosyası oluşturun
  2. Bu kodu buraya yapıştırın: memory=64MB
  3. Dosya ‘yı kaydet
  4. FTP kullanarak /wp-admin/ klasörünüze yükleyin

Birkaç kullanıcı, yukarıdakileri yapmanın onlar için yönetici tarafı sorununu çözdüğünü söyledi.

Bellek sınırını artırmak sorunu sizin için çözdüyse, sorunu yalnızca geçici olarak düzeltmişsinizdir. Hala hafıza limitinizi tüketen nedeni bulmanız gerekiyor.

Bu, kötü kodlanmış bir eklenti veya hatta bir tema işlevi olabilir. Kesin tanıyı bulmanıza yardımcı olması için WordPress web barındırma şirketinizden sunucu günlüklerine bakmasını istemenizi şiddetle tavsiye ederiz .

PHP bellek sınırını artırmak sorunu sizin için çözmediyse, biraz daha sorun giderme aşamasındasınız.

Tüm Eklentileri Devre Dışı Bırak

Yukarıdaki çözümlerden hiçbiri sizin için işe yaramadıysa, bu hata büyük olasılıkla belirli bir eklentiden kaynaklanıyordur. Birbiriyle uyumlu olmayan  eklentilerin bir kombinasyonu olması da mümkündür.

Ne yazık ki, bunu bulmanın kolay bir yolu yok. Tüm WordPress eklentilerini bir kerede devre dışı bırakmanız gerekir.

Tüm eklentileri devre dışı bırakmak hatayı düzelttiyse, hataya neden olan eklentilerden biri olduğunu bilirsiniz.

Basitçe WordPress yönetici alanına gidin ve ‘Eklentiler’i tıklayın. Şimdi, soruna neden olanı bulana kadar her seferinde bir eklentiyi yeniden etkinleştirmeniz gerekiyor. Bu eklentiden kurtulun ve hatayı eklenti yazarına bildirin.

Çekirdek Dosyaları Yeniden Yükleme

Eklenti seçeneği dahili sunucu hatasını düzeltmediyse, yeni bir WordPress kurulumundan wp-admin ve wp-includes klasörünü yeniden yüklemeye değer.

Bu, hiçbir bilginizi SİLMEZ, ancak herhangi bir dosyanın bozulması durumunda sorunu çözebilir.

İlk önce WordPress.org web sitesini ziyaret etmeniz ve İndir düğmesine tıklamanız gerekecek.

Bu, WordPress zip dosyasını bilgisayarınıza yükleyecektir. Zip dosyasını çıkarmanız gerekiyor ve içinde bir wordpress klasörü bulacaksınız.

Ardından, bir FTP istemcisi kullanarak WordPress web sitenize bağlanmanız gerekir. Bağlandıktan sonra web sitenizin kök klasörüne gidin. İçinde wp-admin, wp-include, wp-content klasörlerinin bulunduğu klasördür.

Sol sütunda, bilgisayarınızdaki WordPress klasörünü açın. Şimdi wp-include ve wp-admin klasörlerini seçmeniz ve ardından sağ tıklayıp ‘Yükle’yi seçmeniz gerekiyor.

FTP istemciniz şimdi bu klasörü sunucunuza aktaracaktır. Dosyaların üzerine yazmak isteyip istemediğinizi soracaktır. ‘Üzerine Yaz’ı ve ardından ‘Her zaman bu eylemi kullan’ı seçin.

FTP istemciniz artık eski WordPress dosyalarınızı daha yeni kopyalarla değiştirecek. WordPress dosyalarınız bozuksa, bu adım dahili sunucu hatasını sizin için düzeltecektir.

Barındırma Sağlayıcınıza Sorun

Tüm yöntemler web sitenizdeki dahili sunucu hatasını düzeltemezse, biraz daha yardım almanın zamanı gelmiştir. Web barındırma destek ekibinizle iletişime geçin, sunucu günlüklerini kontrol edebilecek ve hatanın temel nedenini bulabileceklerdir.

 Neopiksel olarak WordPress anlatımlarına devam ediyoruz. Kategorimize göz atmayı unutmayın:

https://neopiksel.com/teknoloji/webmaster/

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz