Yaban mersini nedir? Faydaları ve zararları nelerdir?

0
1648

Yaban Mersini Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yaban mersini, fundagiller ailesi içerisinde yer alan otsu yapıda bulunan ve oldukça yüksek kesimlerde yetişen bir meyvedir. Genel olarak yaban mersini meyvesi Amerika, Kuzey Avrupa ve Karadeniz bölgesinde çokça yetiştirilmektedir. Yaban mersini meyvesinin rengi kırmızıdan mora doğru dönmektedir. Yaban mersini temmuz ayında oluşmaya başlayıp eylül ayına kadar toplanmaktadır. Yaban mersininin faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır.

Yaban mersininde oldukça fazla antioksidan bulunduğundan vücut için oldukça faydalıdır. Zayıflamaya yardımcı olmakla beraber cilt sağlığı açısından da önemlidir. Ayrıca göz sağlığı içinde oldukça faydalı bir meyvedir. Tüm bu faydalarının dışında beyin sağlığı ve sinir sistemi içinde oldukça faydalıdır. Zararları ise aşırı tüketiminde kan şekerini düşürmesidir. Ayrıca planlanmış bir ameliyat öncesi tüketilmesi sakıncalı olabilir.

Yaban Mersini İle Detoks Yapabilirsiniz

Vücudunuzdan ödem atmak istiyorsanız detoks suları tüketerek ödem atmanıza yardımcı olabilirsiniz. Farklı bir detoks suyu hazırlayıp tüketmek istiyorsanız yaban mersinli detoks suyunu tüketebilirsiniz. Bir litre suyun içerisine bir avuç yaban mersini ve bir kaç adet çilek atarak detoks suyu oluşturabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz