Pazartesi, Ekim 18, 2021
Ana SayfaTanıtımYazılımcının Hayal Gücünü PHP Arttırıyor

Yazılımcının Hayal Gücünü PHP Arttırıyor

Yazılımcının Hayal Gücünü PHP Arttırıyor

Php, günümüzde internet ortamında Dünya’da en çok kullanılan programlama dillerinden bir tanesi durumunda. Pek çok developer Php ile scriptler geliştirip, bunların satışını sağlıyor ya da bu dili kullanarak geçimini sağlıyor.

Back-End yazılımcıları PHP ile birlikte farklı seviyelerde kodlamalar yapabiliyor. Özellikle hazırlanan framework’ler sayesinde yazılımcılar belirli standartlar çerçevesinde kodlamalar yapabilir hale geldi. Php ile geliştirilmiş olan framework’lar beraberinde hazır olarak sunduğu özellikle sayesinde developer’lara büyük bir hız, kolaylık, düzen sağladığı gerçek.

CodeIgniter, Laravel gibi günümüzde Php tabanlı kullanılan en aktif framework’leri örnek olarak gösterebiliriz. Özellikle MVC (Model-View-Controller) ve OOP (object oriented) mimarisi üzerine kurulmuş olan bu kütüphaneler sayesinde daha düzenli kod blogları yazılması mümkün. Daha çok nesneye yönelik, belirli standartlar çerçevesinde Front-End ve Back-End kodlaması yapan developer’ların tek bir çatıda ekip olarak çalışabilmesine olanak sağlıyor.

Mail Göndermek Çocuk Oyuncağı!

Misal; Laravel kullanarak mail yapılandırması yapmak ve smtp mail göndermek çok pratik ve kolay. Yapılandırma ayarlarından sonra .env dosyasına gelip php mail gönderme işlemi için smtp mail ayarlarını kolaylıkla yapabiliriz.

Aslında mantık olarak geleneksel smtp giden sunucusu doğrulaması yaparak, normal bir oturum açıp nasıl mail gönderiliyor ise aynı mantıkta mail gönderiliyor. Sadece bunu framework’la daha pratik bir biçimde yapmış olduk.

Biraz framework dışına çıkacak olursak php ile özel yazılım kodlamarını normal spagetti olarak adlandırılan düz php ile de yapabiliriz. Aslında spagetti, karışık kodlama yapısı, developer’ın hatalarından kaynaklanmaktadır. Halbükü yapılacak olan proje için belirli alt yapıların ve ekipmanların hazırlanması ve belirli bir mantık çerçevesinde, anlaşılır bir dil ile kodlama yapılabilir.

PHP ile TC Kimlik No Doğrulatabilir

Dediğimiz gibi bu yazılımcının kod kullanım tekniklerine ve düzen anlayışına bağlı. Misal; Php ile kodlama yaparken nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlüğünden projemiz için T.C. kimlik doğrulaması yapabilmek için bakanlığın bize verdiği soap servisini kullanabiliriz.

Soap service sayesinde php tc kimlik no doğrulama işlemlerini bakanlığın sunduğu servis üzerinden eş zamanlı olarak yapabiliyoruz. Ayrıca Ad-Soyad ve Tc bilgileri birbiriyle koordineli olarak uyumlu olarak sorgulatma işlemi yapılır.

Bu Soap service xml basit haber bildirme protokolü şeklinde çalıştığından, bu protokol ile sadece xml olarak verileri sorgulatabiliriz.

Tabii ki yazılımcının projeleri arttırması mümkün. Misal yazdığı bir yedekleme Class’ını Yandex.Disk bulut hesabına Php ile yükletebilir. Yada bu yedeklenen verileri üstte anlattığımız mail gönderme mantığı ile kendine mail olarak yollatabilir. Hatta işleri biraz daha geliştirerek, Cpanel’den cronjob oluşturup bunu belirli zamanlarda otomatik olarak yedekleyip, kendine gönderebilir.

Yani hayal gücü tamamen developer’dadır. Bu nedenle bir yazılımcı iyi hayal edip, güzel tatbik etmelidir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

bedava chat sitesi on En Etkili 5 SEO Yöntemi
Mehmet Can on SEO nasıl yapılır?
WordPress on SEO nasıl yapılır?
NeoPiksel on SEO nasıl yapılır?
NeoPiksel on SEO nasıl yapılır?